Овој град на Алјаска нема да види сонце повеќе од два месеци

Град во Алјаска се збогуваше со сончевата светлина за следните два месеци.

Завчера сонцето зајде во гратчето Уткиагвик, порано познато како Бароу, за последен пат годинава и повторно ќе изгрее за 66 дена.

Градот кој се наоѓа северно од Арктичкиот Круг влезе во својата годишна фаза на темнина, позната како поларна ноќ, пишува CNN.

„Поларната ноќ е нормална појава што се случува секоја зима во Бароу (Уткиагвик) и сите други градови во рамките на Арктичкиот Круг“, објаснува метеорологот на CNN, Алисон Чинчар.

URL

Феноменот се јавува секоја зима поради наклонот на Земјината оска. „Заради тоа навалување, ниту еден сончев диск не е видлив над хоризонтот“, вели Чинчар.

Но, тоа не значи дека во градот ќе биде целосно темно.

„Поголемиот дел од дневните часови ќе поминат низ период познат како граѓански самрак“, додава таа.

„Замислете како изгледа небото непосредно пред изгрејсонцето или веднаш по зајдисонцето“, вели тој. „Тоа е она што тие ќе го гледаат неколку часа на ден, отсега до 22 јануари, кога сонцето повторно, официјално ќе изгрее.“

Градот не е единствениот на Алјаска што го поминува овој феномен, но тој е прв на листата локации со поларни ноќи бидејќи е толку далеку на север.

Патем, во текот на летото, таму се случува спротивниот феномен, познат како поларен ден, поради што „денот трае“ 24 часа.

Тагови
реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Read more

Чек дис аут

Хабиб избра: Кој би победил во борба меѓу Лукаку и Ибра?

Read more

Како се „готви“ јајце на минус 30 степени?

Read more

Како изгледала Европа во Леденото доба?

Read more

Откопан волнен носорог стар 20 илјади години

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предлог за ручек: Лигњи со зеленчук

Читај повеќе

Хабиб избра: Кој би победил во борба меѓу Лукаку и Ибра?

Читај повеќе

Намирници кои му штетат на вашето срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се „готви“ јајце на минус 30 степени?

Читај повеќе

„Нормално“ лето дури во 2022 година, предвидува германски виролог

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање пред тренинг

Читај повеќе

Илон Маск има „детектор за лаги“ на интервју, сега е научно потврден

Читај повеќе

Не игнорирајте: Што е силување, сексуално вознемирување и насилство?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Водолија

Читај повеќе