Овулација: Што е тоа и како точно се пресметува?

Овулацијата е процес во кој зрелата јајце-клетка се ослободува од јајниците. Се јавува приближно на 14-тиот ден од циклусот, а во моментот на овулација шансите за бременост се поголеми. Кај некои жени, овулацијата може да се манифестира со болка или исцедок, додека кај други, поради одредени причини, ќе ги нема.

Што е овулација

Кај жените кои имаат редовен циклус, овулацијата се случува секој месец. Во овој период од месецот, зрела јајце-клетка се ослободува од еден јајник. Откако ќе се ослободи, јајцето се движи низ јајцеводот и останува таму до 24 часа, каде потоа може да се оплоди.

Иако јајце-клетката живее само 24 часа, спермата може да преживее во матката три до пет дена, така што до бременост може да дојде и по сексуален однос што се случил околу пет дена пред овулацијата и еден ден по овулацијата. По овулацијата, нивото на хормонот прогестерон се зголемува, што помага да се подготви матката за бременост. Во моментот на овулација постои најголема шанса за бременост.

Кога менструалниот циклус трае 28 дена, овулацијата се јавува од 12-ти до 14-тиот ден пред почетокот на новата менструација. Кај жените кои немаат редовен циклус кој трае 28 дена, овулацијата може да се случи порано или подоцна, а може да се следи со бројни апликации кои нудат менструални календари со кои може да се следи состојбата и потоа да се пресмета кога е овулацијата.

Како да препознаете овулација?

Покрај календарот, некои жени ќе можат да ја препознаат овулацијата по симптоми како проѕирен, растеглив исцедок кој понекогаш може да биде кафеав, додека некои може да почувствуваат послаба или посилна болка во пределот на јајниците, чувствителност на градите, зголемена желба за секс или надуеност. Исто така, во овие денови може да се појави малку покачена базална температура.

Базалната температура се мери секое утро по најмалку четири часа сон, а за време на овулацијата оваа температура ќе се зголеми за половина степен. Сепак, важно е да се следи и забележува неколку месеци за да се знае кои вредности се нормални, а кои се покачени. Тестовите за одредување на овулацијата, како што се ленти на кои треба да уринирате или тест со плунка, исто така може да помогнат во одредувањето на овулацијата.

Важно е да се напомене дека не сите жени ќе ги имаат овие симптоми за време на овулацијата, додека некои може да имаат само еден симптом. Но, доколку болката која се јавува за време на овулацијата е интензивна и неподнослива, неопходно е да се посети гинеколог бидејќи може да се работи за состојби како ендометриоза или полово преносливи болести.

Неправилна овулација

Жените кои немаат редовен менструален циклус нема да овулираат секој месец или нема да овулираат како што треба. Овулацијата може да се случи еден ден пред или по очекуваното, на која влијае стресот или промената на исхраната, како што е исхраната. Исто така, промените во хормоните, доењето, нарушувањата на тироидната жлезда или синдромот на полицистични јајници може да влијаат на неправилноста на овулацијата или нејзиното целосно отсуство. Исто така, жените кои земаат апчиња за контрацепција или други хормонски контрацептиви немаат овулација.

Заклучок

Овулацијата е нормален дел од менструалниот циклус кај жените, каде што шансите за бременост се најголеми. Кога овој циклус е редовен, овулацијата се јавува помеѓу 12-тиот и 14-тиот ден пред почетокот на новата менструација. Може да се препознае по неколку симптоми, кои, во некои случаи, може да отсуствуваат.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Здравје

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Read more

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more
 

Магазин

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе