Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Поранешниот германски фудбалски репрезентативец и актуелен член на турскиот гигант Фенербахче, Месут Озил, меѓу првите играчи го крена гласот против формирањето на новото клупско натпреварување под името Супер лига, зад која станаа 12 финансиски моќни европски екипи.

Озил на својот Twitter профил истакна дека најавената Супер лига нема ништо заедничко со духот на фудбалот.

„Децата растат сонувајќи еден ден да освојат Светско првенство и Лига на шампиони, а не таму некоја си Супер лига. Уживањето во големите натпревари се состои во тоа тие да се случуваат еднаш или двапати годишно, а не секоја недела. Навистина е тешко фудбалските фанови да го разберат ова“, напиша Озил.

URL

Меѓу клубовите кои застанаа зад новото натпреварување, најавено да започне во август, се Реал Мадрид и Арсенал, две екипи за кои Озил настапуваше во минатото.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Фудбал

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Read more

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Read more

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе