Озил: Сакам да играм за Фенербахче или во МЛС

Офанзивниот играч од средниот ред е на излезна врата од Арсенал, а прашањето е дали ќе си замине сега или на лето.

Месут Озил стави до знаење дека нема намера да оди во пензија доколку си замине од Арсенал, туку дека сака или да ги брани боите на Фенербахче или да замине во клуб од американската МЛС.

На турскиот фудбалер, кој репрезентативно настапуваше за Германија бидејќи е роден таму, му е рано за пензија. Има 32 години и сѐ уште има фудбал во него. Но, за Арсенал тој е заборавен бидејќи тренерот Микер Артета не смета на него и сезонава не му даде да одигра ниту минута. Всушност, Озул нема играно од март без разлика што е фит и спремен.

„Дефинитивно ќе играм и после Арсенал. Има две држави каде сакам да играм фудбал пред да се пензионирам: Турција и САД“, рече Озил одговарајќи на прашања на Twitter синоќа.

„Ако заминам во Турција, тоа ќе биде само во Фенербахче“, стави дознаење тој, а потоа разјасни сошто би одел само во овој клуб.

„Во Германија пораснав како навивач на Фенербахче. Секој германски Турчин навива за турски тим додека расте во Германија. А, мојот беше Фенербахче. Фенербахче е како Реам Мадрид во Шпанија. Најголемиот клуб во земјата“.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Фудбал

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Read more

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Read more

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе