Пациент имал корона повеќе од 400 дена - научниците објаснија зошто

Пандемијата трае со години, а некои луѓе продолжуваат да го носат нејзиниот товар многу повеќе од другите: земји кои немаат вакцини, здравствени работници кои се грижат за здравјето на луѓето, проблеми во економијата и луѓе со ослабен имунитет кои се изложени на поголем ризик да се заразат со коронавирусот кои мора да се чуваат.

Луѓето со ослабен имунолошки систем поради болест или медицински третмани, како што е хемотерапијата, исто така се поподложни на развој на инфекции кои траат со месеци, а за тоа време вирусот може да развие нови мутации.

Ризикот за сите нас е дека колку подолго е потребно да се искорени вирусот, толку повеќе време е потребно за да се појават нови варијанти на COVID-19.

Тим истражувачи од Обединетото Кралство опишаа серија хронични инфекции со коронавирус, вклучително и пациент кој бил заразен повеќе од 400 дена. Тој конечно беше негативен откако генетското секвенционирање откри каков вид на вирус има - и каков третман му треба.

Тимот, предводен од специјалистот за заразни болести Лук Благдон Снел од фондацијата Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, истражуваше постојани инфекции кај имунокомпромитирани луѓе, обидувајќи се да разбере кои мутации се појавуваат и дали се развиваат нови варијанти со текот на времето.

Овој извештај го опишува случајот на 59-годишен маж кој првпат се заразил со COVID-19 во декември 2020 година. Геномското секвенционирање покажа дека тој носел ран вид на вирус кој во тоа време бил распространет во Обединетото Кралство.

„Кога го погледнавме неговиот вирус, тоа беше нешто што постоеше многу одамна - многу пред омикрон, долго пред делта, па дури и пред алфа. Значи, тоа беше една од оние постарите, рани варијанти од почетокот на пандемијата“, изјави Благдон Снел за Washington Post.

Овие хронични инфекции со коронавирус се разликуваат од долгиот ковид каде што вознемирувачката мешавина на симптоми опстојува долго откако акутните инфекции стивнаа од причини што научниците сè уште се обидуваат да ги разберат.

За време на пандемијата, секвенционирањето на геномот се користи за да се следи потеклото на појавата на COVID-19, да се отплеткаат испреплетените лоза на вирусот и да се откријат нови варијанти.

Во овој извештај, Благдон Снел и колегите опишуваат како ги користат резултатите од геномското секвенционирање, доставени во рок од 24 часа, за да го прилагодат третманот за луѓето со постојани инфекции со COVID-19 и на крајот да ги ослободат нивните тела од вирусот.

Извештајот опишува шест случаи, вклучувајќи го и оној на 59-годишниот пациент.

Со ослабен имунолошки систем по трансплантација на бубрег, телото на пациентот не можеше да го исчисти вирусот и со само благи и периодични симптоми, тој не беше подобен за третман што се користи за спречување или лекување на тешки случаи на COVID-19.

Тој беше позитивен во февруари 2021 година и повторно во јануари 2022 година, секој пат со истата варијанта на вирусот: B.1.177.18. Со текот на времето, збирка мутации се појавија во вирусот со стапка што се очекуваше за SARS-CoV-2, така што тука нема ништо необично, само ја истакнува тенденцијата на вирусот да ја менува формата.

Иако истражувачите мислат дека овие случаи на хронична инфекција се ретки, тие се тешки за лекување бидејќи постојаното појавување на нови варијанти ги направи терапии со неутрализирачки антитела неефикасни.

Откако истражувачите дознале дека човекот има хронична инфекција, тој добил третман со комбинација на моноклонални антитела ефикасни против раните соеви, кои конечно го ослободиле од вирусот, 411 дена откако му била првпат дијагностицирана.

Други случаи опишани од Благдон Снел и колегите вклучуваат случаи кога геномското секвенционирање откри кои соеви на луѓето од SARS-CoV-2, дали се работи за изолирана или хронична инфекција и какви мутации стекнал вирусот - дозволувајќи им на лекарите да ја изберат вистинската терапија.

Тимовите за нега сè уште внимателно следат неколку пациенти за време на нивното закрепнување. Сепак, омикронските подваријанти претставуваат нова закана бидејќи некои соеви се отпорни на сите достапни третмани со антитела.

„Некои луѓе со ослабен имунолошки систем сè уште се изложени на ризик од тешка болест и постојана инфекција. Сè уште работиме да го разбереме најдобриот начин да ги заштитиме и третираме“, вели Благдон Снел.

Истражувањето е објавено во списанието Clinical Infectious Diseases.

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Наука

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Read more

Загрижувачко откритие: Бактериите имаат нов начин на развивање резистентност на антибиотици

Read more

Гуштерите постоеле 35 милиони години порано отколку што мислевме досега

Read more

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
 

Гик

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе