Пад на акциите на банките во Азија и Европа и покрај гаранциите на Бајден

Акциите на банките во светот паднаа и покрај уверувањата на американскиот претседател Џо Бајден дека американскиот финансиски систем е безбеден по колапсот на две американски банки, јави BBC.

Акциите паднаа откако властите презедоа мерки за заштита на депозитите на клиентите во Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank (SB), се вели во синоќа објавениот извештај.

Бајден вети дека ќе стори „сѐ што е потребно“ за да го заштити банкарскиот систем. Тој синоќа им порача на Американците дека финансискиот систем на земјата е стабилен.

Ненадејниот банкрот на двете банки ги зголеми стравувањата од поголема криза. Инвеститорите стравуваат дека другите банки би можеле да бидат погодени од последиците, а акциите на глобално ниво забележаа остар пад.

Во петокот, американското регулаторно тело ја затвори SVB, специјализирана за кредитирање на технолошки компании. Тоа е најголемиот колапс на американска банка од финансиската криза во 2008 година.

Во неделата властите ја презедоа SB во Њујорк, која имаше многу клиенти вклучени во криптовалути.

Пад е забележан и на македонската берза каде ситуацијата изгледа вака:

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Бизнис

Раст на Волстрит, попушти стравот од банкарската криза

Read more

Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Read more

Понеделнички шок: Голем пад на акциите на европските банки

Read more

Како UBS ја купи конкуренцијата?

Read more
 

Вести

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе