Пад на доларот

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна втор ден по ред.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,29 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,35 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 157,65 на 157,85 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0740 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0730 долари.

Цените на нафтата, пак, стагнираат, по вчерашниот значителен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,05 отсто, на 85,35 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,03 отсто, на 81,55 долари.

Повеќето азиски берзи пораснаа

На повеќето азиски берзи цените на акциите утринава пораснаа, најмногу во технолошкиот сектор, како и вчера на Волстрит, додека вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна втор ден по ред.

Индексот на азиско-пацифичките акции MSCI, без Јапонија, во 7 часот порасна за 0,7 отсто, зголемувајќи втор ден по ред.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei ослабе за 0,1 отсто, а благо паднаа и цените на акциите во Шангај и Австралија. Меѓутоа, во Јужна Кореја и Хонгконг тие се зголемија меѓу 0,9 и 1,9 отсто.

Растот на овие индекси главно се должи на растот на цените на акциите во технолошкиот сектор, поради што, меѓу другото, берзанските индекси во Тајван и Индија достигнаа нови рекордни нивоа.

Така, повеќето азиски берзи го следат вчерашниот раст на Волстрит, кога индексот Dow Jones зајакна за 0,15 отсто, S&P 500 за 0,25 отсто, а Nasdaq за 0,03 отсто.

И вчера на најголемата светска берза, како и во изминатите денови, најмногу пораснаа цените на акциите на производителите на чипови и технолошките компании, па S&P 500 и Nasdaq достигнаа нови рекордни нивоа.

Иако немаше нови значајни вести, цената на акцијата на Nvidia скокна за 3,5 отсто, со што производителот на чипови стана најголема компанија во светот по пазарна капитализација, надминувајќи го Microsoft.

Благодарение на еуфоријата во врска со развојот на вештачката интелигенција, цената на акциите на Nvidia скокна за повеќе од 170 отсто од почетокот на годината, па така пазарната вредност на компанијата достигна 3.220 милијарди долари.

Акциите на други производители на чипови, како што се Micron Technology и Qualcomm, исто така поскапеа.

„Сè се врти околу приказната за вештачката интелигенција“, вели Тај Дрејпер, советник во Beacon Capital Management.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе