Пад на пазарот на смартфони во Европа

Европскиот пазар на смартфони падна за 11 отсто на годишно ниво во вториот квартал од 2022 година, според Counterpoint Research.

Ова е најнискиот износ на продажба во кој било квартал од пандемијата. Влошената економска клима и постојаната геополитичка неизвесност продолжија да го попречуваат закрепнувањето на Европа и светот од пандемијата на COVID-19 и недостигот на чипови, како и сите други геополитички притисоци.

„Во вториот квартал резултатите беа мешани, а споредбите од година во година ја кријат сложената динамика на пазарот. Многу работи се променија во Европа во споредба со минатата година, па дури и со минатиот квартал, и од индустрија и од макро перспектива“, рече Јан Стријак, помошник директор на Counterpoint Research.

Samsung остана добавувач број еден во Европа и ги зголеми испораките и уделот на пазарот во текот на годината, но ова во голема мера се должи на тоа што 2 квартал на 2021 беше најниската вкупна испорака на Samsung во Европа во повеќе од една деценија поради затворањето на фабриките во Виетнам. Сепак, во споредба со првиот квартал од 2022 година, европските испораки на Samsung паднаа за речиси една четвртина поради повлекувањето од Русија. Apple, исто така, ги зголеми испораките и уделот на пазарот во Европа од година во година - главно благодарение на лансирањето на iPhone SE со 5G - но драстично падна од претходниот квартал од истата причина како и кај Samsung.

Xiaomi падна од својот врв во вториот квартал од 2021 година, што беше негов најдобар квартал досега во Европа, бидејќи беше особено погоден од проблеми со снабдувањето. Сепак, Xiaomi го искористи максимумот од руското повлекување на Samsung и Apple и значително заработи во кварталот, особено во Источна Европа. Заокружувајќи ја првата петорка, OPPO беше погодена од проблеми со снабдувањето и производството во Кина, додека Realme продолжи со своите импресивни перформанси во Европа со двоцифрен раст на испораката од година во година.

„За жал, ситуацијата во Европа останува мрачна. Многу земји во Европа се сè поблиску до рецесија, а внатрешно-политичките тензии растат во многу земји надвор од Русија и Украина, на пример во Франција, Германија и Обединетото Кралство. Сепак, остануваме со надеж дека дното е достигнато и дека траекторијата наскоро треба да се придвижи нагоре, но опоравувањето веројатно ќе биде долго и бавно“, додаде Стријак.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе