Пад на Волстрит

На Волстрит денеска паднаа берзанските индекси бидејќи инвеститорите се загрижени за слабеењето на трошоците, главниот двигател на економијата и неизвесноста околу преговорите за зголемување на задолжувањето на државата. Dow Jones загуби 1,01 отсто, на 33.012 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,64 отсто, на 4.109 поени, а индексот Nasdaq 0,18 отсто, на 12.343 поени.

Серијата податоци што укажуваат на забавување на растот на американската економија продолжи и вчера со податоците за потрошувачката. Продажбата на мало се зголеми за 0,4 отсто во април, многу помалку отколку што очекуваа аналитичарите во анкетата на Reuters.

На слабост на потрошувачката предупреди и малопродажниот синџир Home Depot, кој во последниот квартал оствари послаби деловни резултати од очекуваните и ги намали проценките за заработката за целата година.

Растот на најголемата светска економија постепено се забавува, откако американската централна банка драстично ги зголеми каматните стапки за да ја ограничи инфлацијата. Сепак, прашање е колку долго инфлацијата ќе остане на покачени нивоа.

ФЕД: Намалувањето на каматните стапки нема да дојде наскоро

Инвеститорите се надеваат дека инфлациските притисоци значително ќе се намалат во наредните месеци, што ќе му овозможи на ФЕД да започне со намалување на каматните стапки на крајот на годината.

Сепак, претставници на ФЕД велат дека инфлацијата ќе остане покачена некое време и дека намалувањето на каматните стапки нема да се случи наскоро. Впрочем, некои велат дека може да има дополнително зголемување на каматите.

Внимателни се и инвеститорите поради неизвесноста околу преговорите меѓу демократите и републиканците за зголемување на плафонот за задолжување на државата. Доколку до 1 јуни не се постигне договор во Конгресот, федералните власти нема да можат да ја финансираат работата на некои државни институции.

Цените на акциите вчера благо паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,34 отсто, на 7.751 поен, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,12 отсто, на 15.897 поени, а париски CAC за 0,16 отсто, на 7.406 поени.

Тагови
реклама

Бизнис

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Read more

Биткоинот поскапе на 61.710 евра, инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст

Read more

Светската цена на златото повторно на рекордно високо ниво

Read more

Волстрит достигна рекордни нивоа

Read more
 

Вести

ДСЗИ влезе во Токсикологија: Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази

Читај повеќе

На сцената на Националната опера и Балет ќе гостува Словенечкиот камерен музички театар од Љубљана

Читај повеќе

Шведски командант: Путин го сака островот Готланд, ако нападне, почнува војна со НАТО

Читај повеќе

Русија сака ревизија на границите

Читај повеќе

Koи земји досега ја признаа Палестина?

Читај повеќе

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти штетни за здравјето на граѓаните

Читај повеќе

Четворица искасани од кучиња скитници во Скопје

Читај повеќе

Велигденов: 2.000 вработени во Пошта ќе останеме на улица

Читај повеќе

Лет на Emirates удрил во јато фламинга, усмртил околу 40

Читај повеќе