Пад на Волстрит поради тензиите околу Тајван

Волстрит забележа пад во вчерашното нервозно тргување, втор ден по ред, најмногу под влијание на геополитичките тензии предизвикани од посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на Тајван, и покрај кинеските предупредувања.

Во вторникот Dow Jones падна за 402,23 поени или 1,23 отсто, на 32.396 поени, S&P 500 индексот падна за 0,67 отсто, на 4.091 поен, а Nasdaq за 0,16 отсто, на 12.348 поени.

Посетата на Пелоси ја покажа солидарноста на САД со островот, кој Кина го смета за дел од својата територија, поради што таа ја осуди првата ваква посета во последните 25 години, велејќи дека тоа ги загрозува мирот и стабилноста.

На вчерашниот пад на S&P најмногу влијаеше ценовната корекција на акциите на Microsoft и Visa, за 1,1 и 2,4 отсто, бидејќи овие компании се силно изложени на кинескиот пазар. Сите 11 берзански сектори вклучени во индексот S&P 500 забележаа пад, а во однос на загубите предничи секторот на недвижности, со пад од 1,3 отсто, а финансискиот за 1,1 отсто.

Рецесија -  веќе не е прашање „дали“, туку „кога“

Последните податоци на американското Министерство за труд за падот на новите вработувања во јуни во САД за 5,4 отсто, пак, ги предупредија инвеститорите дека побарувачката на пазарот на трудот се намалува.

„Постои неизвесност околу посетата на Пелоси на Тајван, но добиваме и нови податоци кои укажуваат на економско забавување. Што се однесува до рецесијата, не е прашање ‘дали’, туку ‘кога и колку длабока’ ќе биде“, вели Сем Стовал, стратег во њујоршката компанија CFRA Research.

Вчера значително падна и цената на акцијата на индустрискиот гигант Caterpillar, за цели 5 отсто, откако предупреди на натамошен пад на побарувачката за своите багери во Кина погодена од кризата со недвижности, додека веќе се соочува со нарушени синџири на снабдување.

Но, цените на акциите на американската воена индустрија - Raytheon Technologies, Lockheed Martin, Northrop Grumman и L2Harris Technologies, најголемите извозници на оружје во Тајван, пораснаа доста. Цените на нивните акции пораснаа во опсег од 0,5 до 2,3 отсто.

Скок на Uber

Сепак, најголем придобивка беа акциите на Uber, кои пораснаа за дури 19 отсто откако компанијата ја забележа првата добивка од своето основање во вториот квартал и најави силен оперативен профит за третиот квартал.

Од друга страна, најголем добитник беше акцијата на Tesla, со промет од 28,7 милијарди долари во вторникот, а нејзината цена порасна за 1,1 отсто откако Citigroup го подигна целното ниво на цени на производителот на електрични возила.

На европските берзи вчера повторно се забележани загуби. Лондонски FTS индекс падна за 0,06 отсто, на 7.409 поени, франкфуртски DAX за 0,23 отсто, на 13.449 поени, а париски CAC за 0,42 отсто, на 6.409 поени.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе