Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

На светските девизни пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна минатата недела, по три недели раст, што е последица на растечките очекувања дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки за уште 0,25 процентни поени во јуни.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела ослабна за 0,12%, на 104,04 поени. Истовремено, доларот во однос на европската валута зајакна за 0,2%, па цената на еврото се лизна на 1,0705 долари. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се намали за 0,47%, на 129,94 јени.

Само во четвртокот, индексот на доларот падна за 0,62%, што е негов најголем дневен пад за околу еден месец, бидејќи некои претставници на ФЕД сигнализираа дека централната банка ќе се воздржи од затегнување на монетарната политика овој месец.

Имено, гувернерот на филијалата на ФЕД во Филаделфија, Патрик Харкер, во четвртокот изјави дека е време да се „притисне стоп“ барем на една седница за да се види до каде оди сѐ, мислејќи на следната седница на ФЕД од 13 до 14 јуни.

Еден ден претходно, гувернерот на ФЕД, Филип Џеферсон, рече дека паузата во циклусот на зголемување на каматите ќе му овозможи на Комитетот да види повеќе податоци пред да донесе одлуки за степенот на дополнително заострување на политиката.

Најновите податоци од американскиот пазар на труд, кои укажуваат на можно меко приземјување на најголемата светска економија, исто така ја поддржуваат паузата. Имено, во мај во САД се отворени 339.000 нови работни места, значително повеќе од очекуваните 190.000 и повеќе од априлските 253.000.

И покрај тоа, стапката на невработеност се зголеми од априлските 3,4% на 3,7%, што укажува дека сѐ повеќе Американци сакаат да најдат работа, а тоа е знак за олеснување на условите на пазарот на трудот, посочуваат од Министерството. Имено, повеќе работна сила го намалува притисокот врз компаниите да ги зголемат платите и помага да се забави инфлацијата.

Очекувањата на учесниците на пазарот дека ФЕД нема да ги зголеми каматните стапки на 14 јуни што сега се над 70%, за разлика од една недела порано кога тие шанси беа проценети на 29%. Индексот на доларот го заврши мај со раст од 2,7%, постигнувајќи ги најдобрите месечни остварувања од септември минатата година, кога порасна за 3,1%.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Читај повеќе
  • play_arrow

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Читај повеќе

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе