Падна нов договор за цената на руската нафта

Земјите од Г7 и Австралија вчера соопштија дека се договориле за ограничување на цената на руската нафта од 60 долари за барел, откако членките на Европската унија го надминаа отпорот од Полска и постигнаа политички договор претходно во текот на денот.

Унијата се согласи за таа цена откако Полска, која даваше отпор, исто така одлучи да го поддржи договорот, отворајќи го патот за официјално одобрување во текот на викендот.

Г7 и Австралија во соопштението рекоа дека ограничувањето на цената ќе стапи на сила на 5 декември, кога стапува на сила и европското ембарго за руската нафта, или многу брзо потоа.

„Коалицијата за ограничувања на цените, исто така, може да разгледа понатамошни активности за да обезбеди ефективност на ограничувањата на цените“, се вели во соопштението.

Официјален документ се очекува денеска

Веднаш не беа дадени детали за тоа кои би можеле да бидат тие следни чекори. Официјален документ се очекува денеска.

Целта на ценовната граница, која е замисла на групата Г7, е да се намалат приходите на Русија од продажбата на нафта, а во исто време да се спречи растот на глобалните цени по стапувањето во сила на ембаргото на Европската Унија за увоз на руска нафта на 5 декември.

Варшава се спротивстави на предложената цена и размислуваше да ја задржи цената под нејзиното пазарно ниво. Во преговорите со ЕУ, Полска се залагаше цената да биде што е можно пониска со цел да се намали приходот на Русија и да се ограничи способноста на Москва да ја финансира војната во Украина.

Амбасадорот на Полска во ЕУ, Анджеј Садос, во петокот изјави за новинарите дека Полска ја дала својата поддршка за договорот, кој вклучува механизам за задржување на ценовната граница најмалку пет отсто под нивото на пазарот. Американските власти рекоа дека тоа е договор без преседан, што ја покажува решеноста на коалицијата да се спротивстави на војната на Русија.

„Тоа ќе ни помогне да ги стабилизираме цените на енергијата во светот“

Портпаролот на Чешка, која во моментов претседава со Советот на ЕУ и ги надгледува преговорите во рамките на Унијата, по согласноста на Полска изјави дека неговата земја го започнала писмениот процес, преку кој сите 27 земји-членки официјално ќе го одобрат договорот.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, рече дека ограничувањето на цената значително ќе ги намали руските приходи.

„Тоа ќе ни помогне да ги стабилизираме цените на енергијата ширум светот, во корист на економиите во развој ширум светот“, напиша фон дер Лајен на Твитер, додавајќи дека ограничувањето ќе биде „прилагодливо со текот на времето“ за да одговара на развојот на пазарот.

Ограничувањето ќе им овозможи на земјите надвор од ЕУ да продолжат да увезуваат руска нафта во странство, но ќе им забрани на превозниците и осигурителните компании да ракуваат со руска нафта ширум светот, освен ако не се продава по цена под ограничувањето.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе