СЕРИЈА А 2019/20

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Конечно добри вести за љубителите на калчото. Серија А и Би ќе почнат со натпревари на 20 јуни, а одредени се и датумите за Копа Италија.

Прекинатата сезона во двете најквалитетни лиги во Италија, А и Би, ќе продолжи на 20 јуни. Така е одлучено на состанокот кој заврши вечерва помеѓу властите и Федерацијата.

Сепак, прво ќе почнат натпреварите од полуфиналето во Копа Италија и тоа со Јувентус - Милан на 13 јуни, а наредниот ден Наполи - Интер. Ќе се игра еден натпревар без реванш, а финалето ќе следува веднаш на 17-ти и тоа на „Олимпико“ во Рим.

„Како што рековме, фудбалот ќе се врати кога условите ќе го дозволат тоа. Сега нашата земја се враќа во нормала, а и спортот се буди. Министерството за здравство го одобри протоколот за продолжување на сезоната и потребните мерки за карантин во случај на позитивен фудбалер“, рече Винченцо Спадафора, министер за спорт на Италија.

Властите инсистирале Федерацијата да има и резервен план за во случај на втор бран на коронавирусот во земјата.

„ФИГЦ ме увери дека постои план Б и план Ц, плеј-оф и плеј-аут и кристализирање на табелата. Јас лично го поздравувам тоа што со натпреварите од Копа Италија ќе ѝ се даде еден позитивен сигнал на целата земја. Да биде јасно: ќе биде рестартирање на три важни натпреварувања во корист на сите Италијанци“, заврши Спадафора.

И Серија Би ќе почне исто така на 20 јуни, додека во план е продолжување и на трите групи од Серија Чи, односно третата лига, но за тоа допрва ќе се одредува датум. 

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Фудбал

Направена жрепката и за Лига Европа

Read more

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Read more

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Read more

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Read more

Спорт

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе