Падна Волстрит

На Волстрит, берзанските индекси изгубија најголем дел од добивката од претходниот ден, бидејќи ентузијазмот на инвеститорите за каматните стапки и инфлацијата се намали. Dow Jones загуби 0,61 отсто, на 33.949 поени, додека S&P 500 падна за 1,11 отсто, на 4.117 поени, а индексот Nasdaq се намали за 1,68 отсто, на 11.910 поени.

Борбата против рецесијата ќе биде долга, велат Американците

Ден претходно овие индекси силно пораснаа, откако претседателот на ФЕД Џером Пауел изјави дека инфлацијата почнува да се намалува, но дека борбата против рецесијата ќе биде долга и дека каматните стапки би можеле да се зголемат повеќе од очекувањата на пазарот, доколку економските показатели не се во склад со очекувањата. Иако тој не кажа ништо ново, инвеститорите беа охрабрени од тоа што Пауел не беше построг во својата реторика, со оглед на неодамна објавениот неочекувано силен извештај за работни места во САД.

Олеснувањето на инфлацијата во последните месеци ги наведе инвеститорите да заклучат дека ФЕД наскоро ќе го прекине циклусот на зголемување на каматните стапки, кој трае од март минатата година, и дека конечната каматна стапка, т.е. каматната стапка по која ФЕД би го завршил процесот на зголемување на цената на парите, ќе биде помала од 5 проценти.

Циклусот за зголемување на каматните стапки навистина ќе заврши наскоро, но каматните стапки најверојатно ќе се зголемат над 5 проценти и ќе останат на тие нивоа подолго од очекуваното. Тоа се најважните пораки испратени од претставници на ФЕД во последните денови и недели.

Аналитичарите: Падна заработката на компаниите

Вчера, гувернерот на централната банка Кристофер Валер рече дека се чини дека инфлацијата дополнително ќе се намали оваа година, но дека борбата на централната банка со цел да ја намали инфлацијата на околу 2 отсто може да потрае извесно време, а монетарната политика ќе остане построга подолго време. од очекуваното. Поради ова, ентузијазмот на инвеститорите стивна, па цените на акциите вчера паднаа, најмногу во технолошкиот сектор.

Не се охрабрувачки ниту кварталните деловни резултати на компанијата. Досега повеќе од половина од компаниите од индексот S&P 500 ги објавија своите извештаи, од кои повеќето остварија поголема добивка од очекуваното. Но, аналитичарите анкетирани од Reuters проценуваат дека заработката на компанијата е намалена на годишна основа.

Од друга страна, на европските берзи вчера претпазливо се тргуваше. Лондонски FTSE индекс зајакна за 0,26 отсто, на 7.885 поени, а франкфуртски DAX за 0,60 отсто, на 15.412 поени. Парискиот CAC, пак, ослабе за 0,18 отсто, на 7119 поени.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Read more

Бизнис

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе