Паднаа резервите на нафта во САД, цените благо пораснаа

Неочекуваниот пад на резервите на нафта во САД денеска ја зголеми цената на овој енергенс, но во ограничен степен, поради негативните перспективи на американската економија, каде што коронавирусот ја „убива“ и побарувачката на гориво, како и поради стравувањата од потенцијален втор бран на епидемијата.

Цената на фјучерсите на северноморската нафта Brent се зголеми за 18 центи или 0,6 проценти, на 29,37 долари за барел во 6:21 часот по средноевропско време.

Фјучерсите на американската лесна нафта WTI пораснаа за 23 центи или за 0,9 проценти на 25,52 долари за барел.

Цените на „црното злато“ бележат закрепнување во последните две недели, бидејќи некои земји ширум светот ги олеснија ограничувањата за движење воведени како резултат на епидемијата на коронавирусот и почнаа со повторно отворање на фабрики и продавници.

Сепак, во Јужна Кореја и Кина се регистрирани нови случаи на заразени, што ги разгоре стравувањата од можен втор бран на заразата кој би влијаел на економското закрепнување и побарувачката на гориво.

Претседателот на Федералните резерви на САД, Џером Пауел вчера предупреди на потенцијално „подолг период“ на слаб економски раст и повика на дополнителна фискална потрошувачка за да се ублажат негативните ефекти од пандемијата врз економијата.

Падот на американските залихи на сурова нафта обезбеди поддршка за цените на почетокот на тргувањето. Количините на наста во американските складишта паднаа за 745.000 барели на 531,5 милиони барели во седмицата до 8 мај, што е прв пад од јануари, соопшти Управата за енергетски информации (ЕИА).

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) објави дека очекува пад на глобалната побарувачка на нафта за 9,07 милиони барели во 2020 година поради падот на потрошувачката на гориво, што е значително полошо од претходната прогноза за пад на побарувачката за 6,85 милиони барели. ОПЕК исто така соопшти дека очекува најголем пад на побарувачката да биде забележан во вториот квартал.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Бизнис

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

Вести

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Читај повеќе

Зибери: Социјална пензија за секоја жена која не го остварила правото на работна пензија

Читај повеќе