Паѓаат цените на нафтата

Цените на нафтата денеска паднаа под 80 долари на меѓународните пазари, бидејќи трговците беа загрижени од колапсот на американската Silicon Valley Bank (SVB), која крена прашина на берзите и ги поттикна стравувањата од нова финансиска криза.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше за 1,11 долари пониска во однос на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 79,66 долари. Вчера ја затвори трговијата во минус 2,01 долар.

На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по пониска цена од 1,24 долари, од 73,56 долари. Вчера тој ја затвори трговијата со загуба од 1,88 долари. Пазарите беа потресени на почетокот на неделата со колапсот на американската банка во Силиконската долина (SVB) по масовните повлекувања на депозити предизвикани од неуспешниот обид на банката да ги покрие загубите во вредноста на портфолиото на државни обврзници.

SVB е специјализирана за стартап секторот и ги канализираше своите депозити во купување државни обврзници, чија цена нагло падна откако американската централна банка минатата година ја заврши програмата за купување средства и нагло ги зголеми каматните стапки за да ја ограничи инфлацијата.

Американските регулатори ги затворија SVB и две други банки, а трговците стравуваа од повторување на финансиската криза од 2008 година, па акциите на банките драстично паднаа. Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од почетокот на јануари или декември, следејќи го трендот на берзите.

Аналитичарите во Commerzbank очекуваат силни флуктуации на цените на нафтените пазари во следните денови, додека во UBS тврдат дека проблемите во регионалните американски банки не влијаат толку на пазарите на суровини.

„Она што се случи со регионалните американски банки во понеделникот е повеќе возбуда отколку вистинска вест за пазарите на суровини според нас и не треба да има значително влијание врз нив на среден и подолг рок“, рече Карстен Менке од UBS.

По падот на SVB, американската централна банка најверојатно ќе ги зголеми каматните стапки следната недела за четвртина, а не за половина процентен поен, проценуваат трговците. Поблаг пораст може да значи послаб долар, кој би ги поддржал цените на нафтата, бидејќи би им помогнал на купувачите со други валути.

Потрошувачките цени во САД во февруари пораснаа на месечна основа за 0,4 отсто, нешто поблаг од јануари. На годишно ниво тие се зголемија за 6,1 отсто, по растот од 6,2 отсто во првиот месец од оваа година, најблаг од септември 2021 година. Инфлацијата во Кина падна во февруари на најниско ниво за една година.

Во својот месечен извештај, Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) повторно ја зголеми проценката за растот на кинеската побарувачка на нафта оваа година, но ја потврди проценката за глобалната побарувачка. Меѓународната агенција за енергија (IEA) во среда ќе го објави својот месечен извештај.

Во посебен извештај, ОПЕК објави дека во понеделникот цената на барел нафтена кошница на нејзините членки пораснала за 1,16 долари, на 81,88 долари.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Бизнис

Европските инвеститори претпазливи, индексите благо паѓаат

Read more

Македонски Телеком со најголеми просечни брзини и најдобри резултати за вкупните перформанси на мрежата

Read more

Ворен Бафет конечно откри во што инвестирал милијарди долари

Read more

Втора Т Бизнис конференција на Македонски Телеком

Read more
 

Вести

Фирма од Чаир монтира небезбедно панорамско тркало во Карпош, обвини Град Скопје

Читај повеќе

Премиера на претставата Парови во Драмскиот театар – Скопје

Читај повеќе

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Читај повеќе

Вработена во МВР фатена со мито од 12.500 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Читај повеќе

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Читај повеќе

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Читај повеќе

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Читај повеќе

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе