Паѓаат цените на нафтата

Цената на нафтата се лизна на 76 долари на меѓународните пазари во понеделникот, бидејќи стравувањата од негативното влијание на повисоките каматни стапки врз побарувачката го засени начелниот договор во САД за зголемување на лимитот на националниот долг.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше пониска за 68 центи во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 76,27 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по пониска цена за 56 центи, од 72,11 долари.

Трговијата во САД и Велика Британија беше слаба на почетокот на неделата поради празниците.

Пазарите здивнаа откако американскиот претседател Џо Бајден и претседателот на Претставничкиот дом, републиканецот Кевин Мекарти минатиот викенд начелно се договорија да го суспендираат лимитот на националниот долг и да ги ограничат државните трошоци во следните две години.

Нивниот договор сè уште треба да добие зелено светло во Конгресот, и двајцата се уверени дека и републиканците и демократите ќе го поддржат.

Аналитичарите, пак, предупредуваат дека позитивното влијание на договорот на нафтените пазари ќе се намали многу брзо, бидејќи вниманието веќе е свртено кон јунската сесија на американската централна банка и на каматните стапки.

ФЕД најави пауза во циклусот на зголемување на каматните стапки, но сепак може да ги зголеми во јуни, предупредува Тони Сајкамор од ИГ, а „повисоките каматни стапки во САД негативно влијаат на побарувачката на нафта“, потсетува тој.

Пазарите шпекулираат дека американската централна банка би можела да ги зголеми каматните стапки за четвртина процентен поен во јуни, а потоа да ги задржи на новото ниво до крајот на годината.

Расположението на пазарите беше пригушено од падот на профитот на кинеските индустриски компании и спротивставените сигнали од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници за производната политика пред редовниот состанок, закажан за 4 јуни.

Така, саудискиот министер за енергетика Абдулазиз бин Салман ги предупреди трговците кои шпекулираат за падот на цената на нафтата дека би можеле да бидат непријатно изненадени, што од пазарот беше протолкувано како сигнал дека ОПЕК + може повторно да го намали производството.

Поинаква порака стигна од Русија, преку вицепремиерот Александар Новак, кој оцени дека ОПЕК + нема да го промени производството откако го промени пред само еден месец, намалувајќи ја понудата од мај до крајот на годината за 1,16 милиони барели дневно.

„Трговците се малку збунети, не знаеме што да очекуваме“, рече Крег Ерлам од OANDA.

„Можеби Саудиска Арабија сака да ги држи трговците во неизвесност, но ако кажете нешто такво, а потоа не преземете ништо, тоа може да се сфати како слабо и цените повторно да паднат“, објаснува Ерлам.

Поради празникот во Австрија, каде што е и неговото седиште, ОПЕК во петокот не ја објави цената на барел нафтена кошничка на своите членки. Во четвртокот неговата цена беше 76,94 долари.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Бизнис

Доларот ослабе по повлекувањето на Бајден од претседателската трка

Read more

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more
 

Вести

Објавени платите на премиерот и министрите: Најголема плата зема Мицкоски – 2.280 евра, најмалата министерска е 1.880 евра

Читај повеќе

Полнач за мобилни итно повлечен од српскиот пазар поради опасност од пожар и струен удар

Читај повеќе

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Читај повеќе

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати тешко до крајот на годинава

Читај повеќе

Од полноќ нови цени на горивата

Читај повеќе

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Читај повеќе

Уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа

Читај повеќе

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Читај повеќе

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Читај повеќе