Пакула: Не го уценуваме Ѓоковиќ, сакаме да ја заштитиме заедницата

Министерот за спорт на Викторија, Мартин Пакула истакна дека никој од Австралија не го уценува Новак Ѓоковиќ да се вакцинира, туку дека сакаат да ја заштитат нивната заедница.

Организаторите на Австралија Опен соопштија дека сите учесници на првиот Грен слем во сезоната мора да примат вакцина против коронавирус. Оттогаш се зборува дали српскиот тенисер ќе отпатува во Мелбурн.

Неодамна неговиот татко Срѓан Ѓоковиќ изјави дека Новак нема да учествува доколку го уценуваат и условуваат.

„Ако сте тенисер од странство треба да покажете одговорност кон местото во кое доаѓате“, рече Пакула.

„Поради тоа бараме од нив да ги почитуваат истите барања кои ги почитуваат и граѓаните на Викторија. Не станува збор за уцени, само сакаме да ги заштитиме граѓаните“.

Министерот додаде дека се надева дека ќе учествува и Новак Ѓоковиќ.

„Се надевам дека ќе се вакцинира и ќе игра на АО. Но, доколку се одлучи да не го направи тоа, тоа си е негова работа“.

Ѓоковиќ не сакаше да открие дали е вакциниран.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Тенис

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Read more

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Read more

Ѓоковиќ без вакцина не може ниту на Ролан Гарос

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе