Палачинките на Лав Толстој

Славниот руски писател се гостел со палачинки кои неговата сопруга ги подготвувала по специјален рецепт.

Творецот на безвременските класици како што се „Ана Каренина“ и „Војна и мир“, Лав Николаевич Толстој, бил голем гурман. Според историските списи, неговиот дом секогаш мирисал на храна, а неговата сопруга Софија Андрејевна била одлична готвачка. Еден од нејзините специјалитети, слатки кои писателот ги обожавал, биле - нема да верувате - палачинките.

Ова е оригиналниот рецепт на Софија Андрејевна Толстој:

Потребни состојки:

  • 6,5 чаши вода
  • 2 чаши брашно од хељда
  • 2 чаши пченично брашно
  • 2 лажички прашок за пециво
  • на врв на нож сода бикарбона

Подготовка:

Во длабок сад измешајте ги брашното од пченица и хељда. Истурете топла вода и добро мешајте додека не се добие мазна смеса. Додадете прашок за пециво и сода бикарбона. Палачинките подгответе ги на загреано масло, а сервирајте со павлака и шеќер во прав.

Постои и еден трик што го практикувала Софија, а тоа е да се користи винска киселина наместо прашок за пециво.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Рецепти

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Read more

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Read more

Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Read more

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more
 

Магазин

Безделничењето е корисно за мозокот, ако го практикувате правилно

Читај повеќе
  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе