Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Подгответе ја по рецепт на познат италијански готвач. Не сте пробале поубава палента од оваа со печурки.

Палентата е традиционално италијанско јадење кое можете да го служите и за појадок и за ручек, но и за вечера. Сѐ зависи од тоа кои намирници ќе ги додадете. Ако сакате да направите лесен, а вкусен ручек, тогаш ви предлагаме да ги пробате рецептот за палента во сос од печурки од познатиот италијански готвач Џенаро Конталдо.

Потребни состојки:
 • 1 л вода
 • 250 гр палента
 • парче путер
 • пармезан

За сосот:

 • малку маслиново масло
 • 2 дебели парчиња сланина
 • 1 морков
 • ½ кромид
 • 1 стапче целер
 • 300-400 гр печурки
 • 200 мл доматен сос
 • 200 мл булјон
 • 1 луто пиперче
 • стебленца магдонос
 • сол
Подготовка:

На малку загреано масло пропржете сечкани сланина и морков. Додадете ситно сечкан кромид и целер. Кога зеленчукот ќе омекне додадете ги печурките кои сте ги исечкале на четвртинки. По две минути сипете доматен сос и посолете. Промешајте и сипете булјон и додадете цела лута пиперка. Потоа додадете сечкани стебленца магдонос. Гответе уште 30-35 минути. Во тенџере ставете вода за зоврие, па растопете го путерот. Постепено ставајте палента и гответе додека не се згусне, со непрекинато мешање. Во чинија сипете палента, посипете со рендан пармезан и над тоа сипете сос од печурки и повторно посипете со пармезан.

Remote video URL
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе