Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Маската запира 95 проценти од бактериите и вирусите, овозможува непречен проток на воздух и нормален говор.

Технолошките компании одлучија да се справат со пандемијата на COVID-19 на свој начин - претставија цела низа уреди кои треба да ги штитат корисниците од вируси и бактерии (вклучително и коронавирусот), а во исто време да им го олеснат животот и работата во „новото нормално“.

Добро познатиот производител на гејмерски лаптопи, монитори и периферен гејмерски хардвер, Razer, на годинашното виртуелно издание на саемот CES претстави и производ кој нема многу врска со видеоигрите. Razer претстави прототип на заштитна маска наречена Project Hazel, која исто така користи некои од технолошките решенија што се користат во гејмерскиот хардвер, како што се системи за проток на воздух и ладење на компонентите.

Project Hazel е во основа „професионална“ заштитна медицинска маска N-95 и се одликува со одвоив вентилатор на полнење што го контролира протокот на воздух, додека истовремено филтрира 95% од бактериите, вирусите и опасните цврсти материи.

Прототипот доаѓа во кутија со безжично полнење што содржи и систем за дезинфекција со УВ зраци, што значи дека маската ќе се стерилизира сама при полнење.

При развивањето на маската, Razer исто така се погрижи гласот на носителот да не биде „изобличен“ како во случајот со сите други маски, па затоа ја вгради својата патентирана технологија VoiceAmp, која користи вграден микрофон и засилувач за да го засили и прочисти говорот на корисникот за јасна комуникација.

Во дизајнот, Razer се погрижи маската да биде транспарентна, за да ја подобри социјалната интеракција помеѓу луѓето кои сакаат да ги „читаат“ изразите на лицето на соговорникот, како што можете да видите на ова видео.

Remote video URL

Понатаму, маската е изработена од водоотпорен материјал отпорен на гребење, обложен со силикон и има прилагодливи наушници за да се обезбеди дека маската добро ќе се припие и има вградено прилагодливо внатрешно RGB осветлување, така што соговорниците можат да го видат лицето на носителот во сите светлосни услови. За да се задржи стилот на Razer, корисниците можат да изберат светлосни шеми од 16,8 милиони бои за да ја прилагодат светлината според нивниот вкус.

Razer вели дека маската е подготвена за сериско производство и лансирање на пазарот, но засега нејзината судбина е неизвесна бидејќи многу ќе зависи од состојбата со пандемијата.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Вести

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Read more

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе