Паметниот прстен на Apple ќе ги контролира другите уреди на компанијата

Долгоочекуваниот влез на Apple во технологијата за паметни прстени се чини дека е при крај, а извештаите сугерираат дека технолошкиот гигант се подготвува да ја надмине фазата на патент.

Според Electronic Times, развојот на Apple укажува на претстојниот производ подготвен за пазарот.

„Се чини веројатно дека комерцијализацијата е блиску“, се вели во извештајот, цитирајќи увид во синџирот на снабдување. Иако спецификите во врска со датумот на издавање на Apple Ring остануваат непознати, сегашните пазарни услови сугерираат брзо пристигнување.

Интересот на Apple за технологијата на паметни прстени датира од пред неколку години. Во 2015 година, Bloomberg претстави патент на Apple кој опишува прстен опремен со екран на допир. Во следните години, се појавија дополнителни патенти кои предвидуваа разновиден прстен способен да контролира голем број поврзани уреди, вклучувајќи Mac, Apple TV, iPad и опрема за VR.

Најнови случувања

Неодамнешните обелоденувања на Patently Apple открија уште еден патент, овој пат во САД, кој покажува паметен прстен со можности за NFC.

Важно е да се напомене дека овој прстен потенцијално може да послужи како контролер за слушалките за мешана реалност на Apple Vision Pro - производ за кој Apple допрва треба да издаде посебен физички контролер.

Овој стратешки потег се усогласува со склоноста на Apple за поврзани уреди, нудејќи беспрекорна интеграција во нивниот екосистем.

URL
Стратешкиот пристап на Apple

Apple обично чека пред да скокне во нови видови производи.

Тие сакаат да чекаат додека технологијата е навистина добра и многу луѓе се заинтересирани.

Apple Watch е добар пример за ова. Стана популарен затоа што Apple го чекаше вистинскиот момент да го лансира. Сега изгледа планираат да го направат истото и со паметен прстен.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе