ЕВРОЛИГА 2023/2024 - ФАЈНЛФОР

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Панатинаикос ја освои титулата на завршниот турни во Евролигата. Во Берлин, Панатинаикос го победи бранителот Реал Мадрид со 95:80. Ова е седма титула за Панатинаикос, прва од 2011 година. Тренерот на зелените, Ергин Атаман, третпат во кариерата стана европски првак, а првите две титули ги освои со Анадолу Ефес.

Панатинаикос во финалето го предводеа Костас Слукас со 24 поени, Кендрик Нан со 21 поен, односно Матиас Лесор со 17 поени и 6 скока. Кај Реал, Џана Муса уфрли 15 поени, Факундо Кампацо 12 со 4 асистенции, Чачо Родригес 11. Потфрли Марио Хезоња со само 8 поени (шут за три 1/8) и 8 скока.

Панатинаикос во големото финале одигра брилијантен натпревар. Во првиот дел имаше негатива од 14 поени, но во вториот дел одигра нестварно во одбраната и на крајот заслужено дојде до трофејот.

Remote video URL

МВП на завршниот турнир е Костас Слукас. Плејмејкерот ја освои третата титула во Евролигата, претходно по една освои со Олимпиакос и со Фенербахче.

Нормално, во Атина се славеше до доцна во ноќта.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Кошарка

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе