Панчев: Со Вардар се случуваше нешто чудно, исчезнаа парите од УЕФА

Македонскиот најдобар играч за минатиот век, Дарко Панчев, проговори за неговото време поминато во Вардар и причините поради кои си заминал.

Панчев во април 2017 стана спортски директор на Вардар, а година дена подоцна си замина од клубот.

„Со Вардар се случуваше нешто чудно. Илија Најдоски и јас дојдовме за да го подобриме квалитетот на составот за да стане поконкурентен во Европа. Многу брзо успеавме во тоа и направивме големо изненадување кога го елиминиравме Фенербахче. Клубот заработи доста пари од настапот во групната фаза во Лига Европа. Очекувавме луѓето кои го водат клубот да ги инвестираат тие пари во ангажман на уште подобри играчи за Вардар да стане уште посилен и поконкурентен. За жал, се случи спротивното, во следните година дена да нема воопшто пари, да им се должи на сите, некои играчи си заминаа и не беа донесени соодвени замени па резултатите беа катастрофални“, рече тој во интервју за хрватскиот Večernji list.

Вардар зема доволно пари од УЕФА со историскиот настап во групната фаза од Лигата на шампиони, но тие средства потоа не беа инвестирани во клубот. Барем не со видливи резултати.

„Најдоски и јас видовме дека нема ништо од она што беше договорено на почетокот и затоа полека почнавме да се повлекуваме и повеќе не сме дел од Вардар. Зошто се случи така, можат да објаснат само луѓето кои го водат клубот“.

реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Фудбал

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Read more

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Read more

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Read more

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Read more

Спорт

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Читај повеќе

Венгер ги именува фаворитите во Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса сака 10 милиони евра за Ракитиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лацио му нуди двојно поголема плата на Имобиле

Читај повеќе
  • play_arrow

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерс

Читај повеќе

Ник Кириос ќе го пропушти УС Опен

Читај повеќе