Панчев: За малите плати на докторите не се криви фудбалерите

Дарко Панчев застана на страната на фудбалерите велејќи дека не се тие криви за малите плати на медицинските лица, туку владите на државите.

Македонската фудбалска легенда синоќа преку Skype гостуваше во  утринската емисија на „Ја Сакам Македонија“ на Сител, каде меѓу другото проговори и за актуелната тема со платите на фудбалерите и луѓето кои се во првите борбени редови во ова време на пандемија, лекарите.

„Треба луѓето да знаат дека во светот играат 10 милиони професионални фудбалери. Од нив само 10.000 зeмаат поголеми плати, другите 9.990.000 не земаат такви плати. Еве да ви кажам колку земаат во македонската лига, ќе се смеете. Треба ли да кажам дека покојниот Павароти не требал да зема повеќе од докторите? Фудбалот е нешто планетарно и не може да го ставате во овие категории. Заради популарноста се доаѓа до големи плати. Фудбалот не е крив што здравствените работници зeмаат мали плати, виновни се владите, институциите. А теба неколкукратно поголеми плати да имаат“, вели поранешната 9-ка.

„Роналдо или Меси, како најдобри светски играчи овие 10 години, да одат во некој клуб, клубот ќе продаде 5 милиони дресови и ќе ги извади парите од трансферот. Доктор не може да продаде 5 милиони бели мантили. Глупави се таквите споредби, фудбалот тука не треба да го мешаат, надвор е од сето тоа“, заврпи Дарко на оваа тема.

Панчев во своето гостување говореше и за други работи, а видео од неговото излагање може да погледнете на YouTube:

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Фудбал

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Read more

Мбапе: Ливерпул е како машина

Read more

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Read more

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Read more

Спорт

  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Читај повеќе

Мбапе: Ливерпул е како машина

Читај повеќе

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе