Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Пандемијата на коронавирус влијаеше на навиките за употреба на дрога во европските земји, зголемувајќи ја потрошувачката на марихуана и намалувајќи ја злоупотребата на клубски дроги, екстази и деривати на амфетамин МДМА, се вели во студијата на Европската агенција за дроги (EMCDDA).

Студијата, која од март до април 2021 година опфати речиси 50.000 луѓе (48.469) во вкупно 30 европски земји, вклучувајќи ја и Северна Македонија, покажа дека марихуаната и лековите екстази, чија употреба најмногу биле погодени од пандемските ограничувања и локдаун мерки.

Во онлајн анкетата беа вклучени возрасни граѓани кои се изјасниле дека користеле нелегална дрога барем еднаш во првата година од пандемијата, до периодот на анкетата, и кои се согласиле да одговараат на прашања.

Во 21 земја-членка на ЕУ и Швајцарија, дури 93 отсто во истражувањето изјавиле дека користеле марихуана, во која разликите од земја до земја се многу мали.

Следат МДМА и екстази со 35 отсто, кокаин со 35 отсто и амфетамин (28 отсто), при што редоследот на трите дроги се разликува од земја до земја.

Речиси една третина од испитаниците (32 проценти) рекле дека консумираат повеќе марихуана, а 42 проценти користеле помалку МДМА отколку порано.

Една петтина од анкетираните изјавиле дека користеле ЛСД, 16 отсто од нив користеле нови психоактивни супстанци, а 13 отсто кетамин. Иако само 3 отсто од учесниците пријавиле употреба на хероин, повеќе од една четвртина рекле дека користеле хероин повеќе од вообичаено во тој период.

Употребата на дрога е најчеста дома

Во пет земји од Западен Балкан - Србија, Албанија, Косово, Црна Гора и Северна Македонија - во анкетата се вклучени одговорите на 2.174 граѓани. И овде се покажа дека во првата година од пандемијата повеќето испитаници користеле марихуана. По нив следуваат кокаинот, МДМА и амфетаминот.

И во Западен Балкан, 32 отсто од испитаниците ја зголемуваат потрошувачката на марихуана, додека 34 отсто ја намалиле потрошувачката на МДМА/екстази.

Испитаниците го навеле сопствениот дом како најчесто место за користење дрога, според агенцијата на ЕУ, како резултат на локдаун мерките и пандемиската мерка за затворање на ноќни клубови и кафулиња.

Во Западен Балкан, јавните простори и паркови (57 отсто), музичките фестивали и забави (42 отсто) и баровите и ноќните клубови (33 отсто) беа најчестите места за консумирање дрога.

Најчести мотиви

Најчести мотиви за користење марихуана биле релаксација, стрес, подобрување на расположението и несоница, додека мотивите за консумирање МДМА и екстази биле претежно еуфоријата и забавата и ефектите кои овие дроги ги имаат врз дружељубивоста.

EMCDDA соопшти дека онлајн анкетите не се репрезентативни за општата популација, но дека внимателно спроведени и комбинирани со традиционалните методи за собирање податоци, тие можат да помогнат да се создаде подетална, реална слика за употребата на дрога и пазарот на дрога во Европа.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Свет

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Read more

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Read more
 

Вести

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе

Дали ветерниците во Северно Море ќе ја спасат ЕУ од енергетската зависност од Русија?

Читај повеќе

Загина пешак кај општина Ѓорче Петров

Читај повеќе