Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Пандемијата на COVID -19 го намали очекуваниот животен век во 2020 година најмногу од Втората светска војна наваму, а животниот век на американските мажи е намален за повеќе од две години, покажа студијата објавена денеска од Универзитетот Оксфорд.

Очекуваниот животен век падна за повеќе од шест месеци во споредба со 2019 година во 22 од 29 земји анализирани во студијата, која ги опфати Европа, САД и Чиле. Животниот век е намален во 27 од 29 земји.

Универзитетот посочи дека повеќето од намалувањето на очекуваниот животен век во различни земји може да бидат поврзани со официјалните смртни случаи од COVID-19. Досега се пријавени скоро пет милиони смртни случаи предизвикани од новиот коронавирус, покажуваат податоците на Reuters.

„Фактот дека нашите резултати го истакнуваат големото влијание што може директно да се припише на COVID-19 покажува колку оваа пандемија беше катастрофална за многу земји“, рече д-р Риди Кашјап, еден од водечките автори на трудот објавен во Меѓународниот весник на епидемиологија.

Во повеќето земји, имаше поголем пад на очекуваниот животен век за мажите отколку за жените, со најголем пад кај американските мажи чиј животен век падна за 2,2 години во споредба со 2019 година.

Севкупно, на мажите во 15 земји им е скратено повеќе од една година живот, исто како и на жените во 11 земји. Ова го избриша напредокот во намалувањето на смртноста, постигнат во претходните 5,6 години.

Во САД, зголемувањето на смртноста беше главно кај оние на работоспособна возраст и под 60 години, додека во Европа, смртноста кај луѓето над 60 години значително придонесе за зголемување на смртноста.

Кашјап повика неколку земји, вклучувајќи ги и оние со низок и среден приход, да ги направат податоците за смртност достапни за понатамошни истражувања.

„Итно повикуваме на објавување и достапност на повеќе поделени податоци за подобро разбирање на ефектите од пандемијата на глобално ниво“, рече тој.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе