Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Носењето заштитна маска е еден од најефикасните начини за заштита од зараза со коронавирусот, заедно со одржувањето дистанца и честото миење раце.

Носењето маска или каква било покривка на лицето за носот и устата значително го намалува ризикот од зараза или пренесување на заразата.

Кога зборуваме, дури и носењето на еднослојна маска значително ја намалува количината на исфрлени капки. Во случај на кашлање и кивање, двослојната маска е поефикасна од еднослојната. Колку повеќе слоеви има маската, толку подобро.

Роберт Редфилд, директор на Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), смета дека пандемијата може да се стави под контрола во следните четири до осум недели само ако сите луѓе веднаш почнат да носат маски.

Неговиот коментар за Journal of the American Medical Association следи по објавувањето на научниот текст кој го напиша заедно со други експерти, во кој се нагласува дека има „повеќе од доволно докази“ за асимптоматско ширење на COVID-19 и дека најнови истражувања покажуваат дека носењето маска значително ја намалува заразата.

Изјавата на Редфилд следи во време кога носењето маска е препорака на CDC, но не е задолжително во сите сојузни држави.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Здравје

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Магазин

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе