КОПА ИТАЛИЈА 2020/21

Пандев и Несторовски минаа во наредното коло од Копа Италија

Двајцата македонски интернационалци настапија на денешните натпревари во кои нивните екипи забележаа победи.

Прв играше тимот на Пандев, Џеноа, кој со 2:1 дома го совлада и елиминира Катанцаро, екипа која се натпреварува во Серија Чи. Пандев доби одмор од тренерот Роналдо Маран и натпреварот го следеше од клупата сѐ до 84. минута кога влезе за со неговото искуство да му помогне на тимот да ја задржи топката бидејќи гостите штотуку поостигнаа гол за 2:1.

Нешто покасно Илија Несторовски се најде во почетниот состав на Удинезе кој на домашен терен играше со второлигашот Виченца. Македонскиот напаѓач учествуваше при голот за 1:0 во 21. минута кога неговиот удар го одбрани гостинскиот голман, но на одбиената топка налета Фернандо Форестиери и ја затресе мрежата. Несторовски на почетокот од вториот дел имаше шанса по еден удар со глава, но не успеа да погоди. Ги одигра 90-те минути во кои Удинезе славеше со 3:1.

Денеска во Копа Италија настапи и трет македонски фудбалер. Леонард Жута, кому ова му е прва сезона во Лече, влезе во игра во 71. минута на гостувањето кај Торино кога резултатот беше 1:1. Натпреварот замина во продолженија каде Торино со дав гола во вториот дел победи со 3:1.

Во шестнаестинафиналето Џеноа и Пандев ги чека дерби против Сампдорија, а победникот ќе оди на Јувентус. Несторовски и Удинезе ќе играат против Фиорентина во битка за пласман во осминафиналето каде ги чека Интер.

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Полната Месечина во Скорпија на 24 април ќе направи хаос

Научници открија која храна го зголемува ризикот од рак

Откриена најголемата змија што некогаш живеела на Земјата

Шпанскиот суд ја замрзна сметката на Пике

Арсенал ја продолжи борбата за тројната круна со најголемата победа против Челси во својата историја

Поранешен играч на Реал беше милионер, сега се занимава со необичен бизнис за да преживее

Лапорта: Можеби ќе побараме преигрување