СЕРИЈА А 2019/20

Пандев казнет со два натпревара пауза и 12.000 евра

Црвениот картон против Лече и пцовките кон главниот судија го чинат нашиот капитен неиграње на два важни натпревари како и дополнителна парична казна.

Горан Пандев нема да игра на големото градско дерби против Сампдорија (оваа сабота) како и на натпреварот на „Џузепе Меаца“ против Интер (21-ви).

Така реши дисциплинската комисија при Серија А поради исклучувањето на неделниот натпревар на гости кај Лече кога Пандев за само неколку минути собра два жолти картони. Првиот поради обид за глума на пенал, а вториот поради фаул.

Згора на тоа, Пандев по исклучувањето упати погрдни зборови кон главниот судија Џанлука Роки и сето тоа на крај му се врати.

Не само што Пандев нема да може да биде дел од фантастичната атмосфера на „Дерби дела Лантерна“ каде Џеноа и Сампдорија го играат едно од најживописните европски градски дербија, туку ќе паузира и наредниот викенд кога требаше да се врати во Милано и уште еднаш со громогласен аплауз да биде поздравен од навивачите на својот поранешен клуб Интер.

Со оглед на тоа што потоа во Серија А следува пауза, за Пандев оваа натпреварувачка 2019 година е завршена. Ќе може да се врати на зелениот терен тек на 5 јануари кога Џеноа го пречекува Сасуоло.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Спорт

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе