Пандев сака да остане во фудбалот и да работи како спортски директор или менаџер

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња, Горан Пандев во интервју за италијанскиот весник La Gazzetta dello Sport изрази желба да остане да работи во фудбалот, како спортски директор или како менаџер.

Тој не се гледа во улога на тренер.

 „Сакам да работам со деца, да им помагам, да ги советувам, да им пренесам дел од моето искуство“.

Пандев им се заблагодари на сите навивачи, претседатели, тренери со кои соработувал во неговата богата кариера.

„Сите тие ми дадоа нешто и јас тоа нема никогаш да го заборавам“.

Струмичанецот, кој од рана возраст почна интернационална кариера во Италија, и со исклучок на само една сезона, остана таму до крај, сака во следниот период да се посвети повеќе на семејството.

„Мојот најстар син има скоро 13 години и во текот на неговиот живот често го гледав само во периодот на пауза помеѓу едно првенство и друго. Сега сакам да уживам во семејството“.

Горан Пандев од Беласица на 18-годишна возраст замина во Интер. Играше уште за Специја, Анкона, Лацио, Наполи, Галатасарај, Џенова и Парма.

За македонската репрезентација има 122 настапа и 38 постигнати голови. 

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Фудбал

ФФМ: Благодарност до сите навивачи кои ја бодреа Македонија

Read more

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Ѕвезда на Реал прави шокантен трансфер и оди во Барселона

Read more
 

Спорт

ФФМ: Благодарност до сите навивачи кои ја бодреа Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Читај повеќе
  • play_arrow

Ништо од големата борба, Фјури нема да се бори против Џошуа

Читај повеќе

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Читај повеќе

Ѕвезда на Реал прави шокантен трансфер и оди во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалери кои сега поседуваат свои фудбалски клубови

Читај повеќе

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Читај повеќе

Пандев суптилно му порача на Милевски да замолчи

Читај повеќе
  • play_arrow

Троен кикс на најскапиот стопер во историјата - им ги подари головите на Германците

Читај повеќе