КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Пандев: Сакам да играм со Германија во Скопје пред полни трибини

Филип Здравески
/ 09.12.2020 / 12:51

Дали Горан Пандев повторно го одложи пензионирањето? Неговата е желба да игра на домашен терен против великанот Германија, натпревар кој е закажан за октомври наредната година.

Фото: ФФМ

Жрепката за квалификациите за Мундијалот во Катар 2022 ја смести македонската репрезентација во група со Германија, за прв пат овозможувајќи дуел со четирикратниот светски шампион.

Еден од оние кои го коментираа исходот од жрепката е капитенот Горан Пандев, кој најави желба која се коси со неговите планови за пензионирање после ЕУРО.

„Би сакал да играм со Германија во Скопје пред полни трибини. Оваа генерација пред себе има Европско првенство, но и шанси за добри квалификации и напад на второто место во оваа група“, рече Пандев, изјава пренесена од ФФМ.

Пандев ова го кажа пред да биде направен распоред на натпревари. УЕФА натпреварот Македонија - Германија го смести, неверојатно, на 11 октомври 2021, на денот кога го празнуваме почетокот на ослободувањто во Втората светска војна.

Скоро и селекторот Игор Ангеловски најави дека ќе проба да го убеди Пандев да не се пезионира, а очигледно групата по мерка сега го премислува и самиот Горан.

Квалификациската група е сосема поволна за Македонија. Германија е апсолутен фаворит, но било кој и да паднеше од првиот барабан секкао ќе беше фаворит за првото место, единствено кои носи директен пласман на Мундијалот. Затоа пак, ниту Романија, ниту Исланд, а уште помалку Ерменија и Лихтенштајн се непобедливи. Македонија има група во која е возможно да заврши втора, нормално, со многу труд и пот. Групоа која влева надеж за пласман во бараж и, зошто да не, нова историја, пласман на Мундијал.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе