СЕРИЈА А 2019/20

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Најдобриот македонски фудбалер полека наближува до бројката од 100 гола во Калчото откако синоќа стрелаше прецизно на гостувањето кај Удинезе. Во дербито на денот, Наполи успеа да ја совлада Рома.

Горан Пандев и Илија Несторовски синоќа се разминаа. Првиот почна на клупата и влезе во игра во 59. минута и тоа само минута откако Иле беше изваден од игра.

Токму нашиот Горан во 81. минута постигна гол со кој ја врати надежта на Џеноа намалувајќи на 2:1. На крајот неговиот тим се избори за бод со гол од одбиена топка по промашен пенал длабоко во судиското надполнување. За Пандев ова беше гол број 93 во Серија А со што сега е на 7 гола од клубот 100. Ова му е осми гол сезонава, која му е и најефикасна откако е во Џеноа.

Remote video URL

Дербито на денот се играше во Неапол каде домашниот Наполи ја пречека Рома во популарното Дерби дел Соле. Хосе Каљехон во 55. минута донесе водство за домашните, но само пет минути подоцна Хенрих Мхитарјан израмни на 1:1. Трите бода за Наполи ги донесе Лоренцо Инсиње во 82. минута. Нашиот Елиф Елмас влезе во игра во 85-тата.

Remote video URL

Аталанта ја продолжи серијата победи откако со минимални 0:1 славеше на незгодното гостување кај Кањари. Победоносниот гол беше дело на Луис Муриел од белата точка откако младиот Андреа Карбони стартуваше недозволено и притоа ги остави домашните со 10 играчи.

Remote video URL

Фиорентина славеше на гости кај Парма со 1:2 во натпревар во кој сите голови беа постигнати од белата точка. Чилеанецот Ерик Пулгар во првиот дел двапати го совлада Луиџи Сепе, а за домаќините прецизен беше Јурај Куцка.

Remote video URL

По дури 14 натпревари пост екипата на Бреша конечно се израдува на победа. Со головите на Андреа Папети и Алфредо Донарума непријатно ги изненадува гостите од Верона кои планираа да се вратат дома со три бода.

Remote video URL

Интер им приреди ново разочарување на своите навивачи откако на свој терен прокоцка водство над Болоња и на крајот дури и загуби. Ромелу Лукаку во 22. минута донесе водство, потоа во 57. минута гостите останаа со играч помалку откако Роберто Соријано заработи директен црвен картон, а пет минути подоцна Лаутаро Мартинес промаши пенал за 2:0 откако голманот Лукаш Скорупски го одбрани неговиот удар.

Потоа на сцена стапија интернационалците од Гамбија, Муса Џувара и Муса Бароу кои се погрижија за целосен пресврт и големи три бода за тимот на Синиша Михајловиќ. Во меѓувреме, силите на теренот се израмнија откако Алесандро Бастони заработи исклучување.

Remote video URL

Сампдорија освои важни три бода во борбата за опстанок откако го совлада СПАЛ со 3:0. Сите три гола паднаа во првиот деч и тоа два од Карол Линети и еден од Маноло Габјадини.

Remote video URL
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе