КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Пандев: Со победа да ги завршиме квалификациите

Нашиот најдобар фудбалер е подготвен за игра откако не настапи на дуелот во Виена поради болест. Посакува со победа Македонија да ги затвори квалификациите.

Горан Пандев не можеше да им помогне на соиграчите против Австрија во Виена откако на ден пред натпреварот се разболе со покачена температура. Сега е добар и е подготвен за настап утре вечер против Израел.

„Ова е последниот наш натпревар во овие квалификации и сакаме со победа да ги завршиме истите и да се пласираме таму каде што никогаш досега не сме биле. Сакаме да бидеме трети“, рече Пандев на денешната прес-конференција.

Пандев му има дадено еден гол на Израел и тоа во победата токму со неговиот гол пред две години во Хаифа во квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија.

„Игравме во овие квалификации во една неатрактивна, но тешка група и само против Австрија потфрливме, додека на останатите натпревари одигравме добро. Можеби можевме да освоиме и повеќе бодови, но решаваа нијанси“, смета македонскиот капитен.

Кога веќе не успеавме да се квалификуваме на ЕУРО, желбата на Горан е Македонија да ги заврши квалификациите на 3-тото место бидејќи никогаш не сме биле трети, секогаш 4-ти или дури 5-ти.

„Не успеавме да стигнеме до тоа второ место за директен пласман на ЕУРО 2020, па сега третото место би било добар резултат за нас во овие квалификации. Подготвен сум за дуелот со Израел, а дали ќе настапам зависи од селекторот“, изјави капитенот Горан Пандев.

Македонија и Израел копјата ќе ги вкрстат утре од 20.45 часот на Националната Арена „Тоше Проески“ во Скопје. Картите се веќе во продажба и можат да се набават за 150 денари.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Фудбал

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Read more

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Read more

Далеку од дрим-тим: Најлошите фудбалери кои освоиле ЛШ титула

Read more

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Read more

Спорт

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе
  • play_arrow

Далеку од дрим-тим: Најлошите фудбалери кои освоиле ЛШ титула

Читај повеќе

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе