СЕРИЈА А 2020/21

Пандев вечерва брка табу: Гол во градското дерби

Филип Здравески
/ 01.11.2020 / 12:51

Дал гол во римското и миланското дерби, но никако не му оди против Сампродија. Вечерва ќе има нова шанса, можеби претпоследна во кариерата.

Пандев против Сампдорија

Горан Пандев и неговата Џеноа вечерва го играат градското дерби против Сампдорија, едно од четирите големи градски дербија во Италија.

Можеби ја нема звучноста на дербијата Интер - Милан и Рома - Лацио, но таканареченото Дерби дела Лантерна го има најдобриот шмек од сите, благодарение на навивачите и атмосферата која ја прават на стадионот „Луиџи Ферарис“ кој за жал вечерва ќе биде речиси празен, од добро познатите причини.

Пандев против Милан

Пандев ја игра шестата сезона во дресот на Џеноа, постигна 22 гола досега, но ниту еден во градското дерби. Од 10 дербија, Горан досега играше само на 5: дури 4 пати преседа на клупата за резерви, а еднаш поради суспензија за црвен картон не ни беше во тимот.

Пандев против Рома

Вечерва од 20:45 часот Сампдорија и Џеноа го играат 75-тото дерби во рамките на Серија, а 102. во сите натпреварувања. Води Сампдорија со 29 наспроти 19 победи во Серија А или 40 наспроти 25 вкупно. Првото дерби се одиграло на 3 март 1947 година Кога Сампдорија победила со 3:2 како гостин.

Статистика на Пандев во градските дербија:

Дерби дела Капитале
натпревари: 8
победи: 3
нерешени: 2
порази: 3
голови: 2
асистенции: 2

Remote video URL
Remote video URL

Дерби дела Мадонина
натпревари: 3
победи: 1
нерешени: 0
порази: 2
голови: 1
асистенции: 1

Remote video URL

Дерби дела Лантерна:
натпревари: 5
победи: 1
нерешени: 1
порази: 3
голови: 0
асистенции: 1

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе