Panini албум за Мундијалот 2018: Ќе потрошите 38.680 денари за сликички

Математичарот Пол Харпер направи проценка дека за пополнување на албумот за годинашното Светско првенство во Русија ќе ви бидат потребни 4.835 сликички, односно 967 пакетчиња, имајќи ги предвид и дупликатите.

За оваа цел ќе потрошите 38.680 денари, со оглед на тоа дека едно пакетче со 5 сликички чини 40 денари. Тоа е двојно повеќе отколку за сумата потрошена за албумот за Европското првенство во 2016 година.

Треба да соберете вкупно 682 сликички, бидејќи на страниците на албумот има 32 екипи, нивните тренери, стадионите на кои ќе се играат натпреварите, како и легендите на светското првенство.

Едно пакетче со сликички чини 40 денари, што е за 60% поскапо од цената на пакетче за Европското првенство во фудбал пред две години.

Ако купите 137 пакетчиња и ја имате таа неверојатна среќа да не добиете ниту еден дупликат, ќе потрошите 5.480 денари за да го пополните албумот.

Размената значи заштеда

Еден начин за заштеда е размената на сликички со пријатели и други фанови, но дури и со оваа тактика, собирањето на албумот е скапа забава.

Ако разменувате сликички со десет луѓе, според пресметките на Харпер ќе заштедите во просек околу 12.300 денари.

Тој направи слична калкулација за албумот за Европското првенство во 2016 година со 680 сликички. Трошокот тогаш изнесуваше 17.000 денари, што знали дека цената се зголемила двојно.

Сликичките за албумот Panini за Светското првенство 2018 веќе е пуштен во продажба во Македонија.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Фудбал

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе