Папа Франциск: Да се биде хомосексуалец не е злосторство, бог ги сака сите свои деца

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск изјави дека законите што ја криминализираат хомосексуалноста се неправедни и оти „бог ги сака сите свои деца онакви какви што се“.

„Да се биде хомосексуалец не е злосторство“, истакна папата Франциско.

Тој истакна дека католичките бискупи во некои делови од светот сè уште ги поддржуваат законите кои ја криминализираат хомосексуалноста или ја дискриминираат ЛГБТИК заедницата.

Бискупите мора да поминат низ процесот на промени. Тие треба да бидат нежни, како што е бог кон сите нас, посочи папата Франциско.

Тој, зборувајќи за законите со кои се криминализира ЛГБТИК популацијата, посочи дека Католичката црква може и треба да работи за да се стави крај на тоа и дека хомосексуалците мора да бидат добредојдени во Католичката црква и почитувани и оти не треба да бидат маргинализирани или дискриминирани.

Тој додаде дека мора да има разлика помеѓу криминал и грев во однос на хомосексуалноста.

„Да се биде хомосексуалец не е злосторство. Прво треба да правиме разлика помеѓу грев и злосторство. Грев е и немањето милост еден кон друг“, посочи папата Франциск.

Папата Франциск, кога беше надбискуп на Буенос Аирес, се залагаше за давање правна заштита на истополовите двојки.

реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Свет

Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Read more

Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Read more

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Read more

Нова Каледонија не мирува: Макрон испраќа уште жандарми, но најави и референдум

Read more
 

Вести

Империи вон контрола: Кој ги надгледува женевските фондации кои даваат милиони?

Читај повеќе

Автомобил падна во Крива река, загинаа возачот и сопатничката од Марино

Читај повеќе

Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Читај повеќе

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание на НАТО, само Унгарија гласаше против

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Читај повеќе
  • filter

Минатата недела санкционирани 180 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Читај повеќе

Левицата со апел до земјоделците да пријават неправилности

Читај повеќе

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова Каледонија не мирува: Макрон испраќа уште жандарми, но најави и референдум

Читај повеќе