Пападимулис: Не треба да ја изгубиме можноста за решение на името

Атина, 10 април 2018 (МИА) - Со Владата на Заев се отвори прозорец на можности за решение и не треба да ја изгубиме шансата, вели потпретседателот на европскиот Парламент и шеф на европратеничката група на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, во интервју за грчката телевизија Скај.

- Не треба да ја изгубиме можноста да го решиме овој проблем. Сега со Владата на Заев се отвори прозорец на можности. Тешкотии постојат, затоа овој проблем остана нерешен 25 години, и времето работи на товар на интересот на земјата. Во наш национален интерес е да најдеме решение на ова прашање, вели Пападимулис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, тој одбегна да даде било какви предвидувања за новата средба на шефовите на македонската и грчката дипломатија, но ги коментираше изјавите на премиерот Заев во интервјуто за МИА.

- Вчерашните изјави на Заев покажуваат дека го подготвува јавното мислење во неговата земја за едно веројатно решение што ќе има сериозни отстапки и од нивна страна, коментира Пападимулис и додава дека во Брисел, постои „речиси едногласност во поддршката на иницијативите на Ципрас и Заев за решение на проблемот“.

Пападимулис објасни дека со затворање на проблемот Грција ќе има и економска корист, особено во северниот дел на земјата, но и ќе може да се фокусира на проблемот со Турција.

- Со решавање на прашањето со иредентизмот и името со соседите, со Скопје, ќе можеме буквално да ги пресечеме сите обиди да се зголеми турското влијание на Балканот, вели потпретседателот на европскиот Парламент и шеф на евро пратеничката група на СИРИЗА.

Во однос на дилемата дали евентуалниот договор би поминал во грчкиот Парламент, со оглед на тоа дека коалицискиот партнер во Владата, Панос Каменос, има различен став, Пападимулис потсетува дека актуелната грчка Влада има програма изгласана од Парламентот, и поддржана и од Независни Грци.

- Оценувам дека и покрај несогласувањето, Панос Каменос нема да ја турне Владата, бидејќи таа е коалициска Влада на СИРИЗА и Независни Грци, и е темелена на програма што доби доверба од грчкиот Парламент. Потсетувам дека програмата на Владата говори за сложено име, заеднички прифатено и стремеж кон решение, објаснува Пападимулис и оценува дека ако договорот е во овие рамки, тогаш ќе биде одобрен од „јасно и чисто мнозинство во Парламентот затоа што ќе го поддржат и пратеници и партии од опозицијата“.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Регион

Србија: Од денеска задолжителен ПЦР тест за граѓаните на 5 соседни држави

Read more

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Read more

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Read more

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани, најверојатно со негативен ПЦР тест

Read more

Вести

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Читај повеќе

НБ: Сите мерки што ги презедовме кон Еуростандард банка се за заштита на депонентите

Читај повеќе

Хаџиев: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4% од физичките депоненти во Еуростандард банка

Читај повеќе

САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Читај повеќе

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Читај повеќе

Србија: Од денеска задолжителен ПЦР тест за граѓаните на 5 соседни држави

Читај повеќе

Фаучи: Не сум задоволен од развојот на ситуацијата, отворањето на училиштата може да има катастрофални последици

Читај повеќе

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Читај повеќе

Продолжуваат консултациите за формирање Влада

Читај повеќе