Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Папата Франциск ги повика светските политички лидери парите наместо за оружје да ги насочуваат кон истражување, со цел да спречат нова пандемија, како што е сегашната на коронавирусот.

Папата предводеше молитва во Ватиканската градина, најголемиот собир во седиштето на Римокатоличката црква по речиси три месеци, на кој присуствувале околу 130 луѓе, вклучувајќи и претставници на оние кои се борат на првите линии на фронтот против коронавирусот – по еден лекар, медицинска сестра, фармацевт, новинар и службеник за граѓанска заштита, како и оние кои закрепнале од инфекцијата.

Тие се молеа во градината на рози во Ватикан, а преку видео-врска им се приклучија десетици илјади верници во педесет римокатолички цркви низ целиот свет.

Повеќето присутни носеа маски, но не и папата Франциск кој поголемиот дел од службата седеше на неколку метри од другите.

На крајот на молитвата, папата ги повика светските лидери да бидат по далековидни, да им помогнат на оние на кои најмногу им е потребна помош и да донесат долгорочни економски и социјални решенија.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Свет

Рио ќе ги отвори плажите кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Рио ќе ги отвори плажите кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Италија забрани влез од 13 земји

Читај повеќе

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Читај повеќе

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе