Папата пристигна во историска посета на Ирак

Папата Франциск денеска пристигна во Ирак, тоа е прва посета на поглаварот на Римокатоличката црква во земјата, но и прва посета во странство од почетокот на пандемијата на коронавирусот.

Од епидемиолошки и безбедносни причини, ова е најризична посета што 84-годишниот папа, како што истакна, ја смета за своја обврска, пренесе BBC.

Папата ќе се обиде да ја смири поделената христијанска заедница и да го зајакне меѓурелигискиот дијалог, во чии рамки ќе се сретне со водачот на шиитските муслимани во Ирак.

Папата ќе одржи миса и на стадионот во Ирбил.

Ирак ќе распореди околу 10.000 припадници на безбедносните сили со цел да го заштити Папата, а веќе во сила е и полициски час поради ширењето на коронавирусот.

Бројот на христијани во Ирак во последните две децении се намали од 1,4 милиони на околу 250.000, што е помалку од еден процент од населението.

Многу христијани ја напуштија земјата поради насилството по американската инвазија во Ирак во 2003 година, кога беше соборен Садам Хусеин.

Исто така, десетици илјади христијани беа раселени кога џихадистите од Исламска држава го освоија северниот дел на Ирак во 2014 година и уништија цркви.

Во центарот на Багдад се поставени билборди со ликот на Папата за добредојде на поглаварот на Римокатоличката црква, со натпис „Сите сме браќа“.

Ирачкиот министер за надворешни работи Фуад Хусеин изјави дека Ирачаните со нетрпение ја очекуваат „пораката за мир и толеранција“ на папата.

Во пресрет на посетата на Ирак, папата Франциск рече дека оди во мировен аџилак по повеќе години војна и тероризам.

„Доаѓам на аџилак, да се молам за прошка и помирување по долгогодишната војна и тероризам, доаѓам меѓу вас во мир. Сакам да ве запознаам, да ги видам вашите лица, да ја посетам вашата земја, античката колевка на културата“, рече Папата во видеопорака.

Папата исто така изрази желба „да се моли заедно со браќата и сестрите од другите верски традиции“, истакнувајќи дека ирачкиот народ го смета како „единствено семејство на муслимани, Евреи и христијани“.

Remote video URL
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Свет

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Read more

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more
 

Вести

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе