Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Младите Јапонци не се заинтересирани за љубов и секс, а бројот на самци во земјата постојано расте. Сексуалниот живот е замрен, а кој не е во брак, живее со родителите.

„Околу 25 проценти од денешната младина во Јапонија веројатно ќе остане без партнер и без брак во текот на целиот живот“, вели професорот Масахиро Јамада од Универзитетот Чуо.

Тој го употреби изразот „паразитски самци“ за да ги опише оние кои не се во брак и живеат со родителите, на нивни трошок. Во последните 30 години драматично порасна бројот на самци. Резултат на тоа е нација со луѓе кои не сакаат да имаат секс.

Истражување на Универзитетот во Токио покажа дека секоја четврта жена и секој трет маж во касните триесетти години е осамен и без партнер. Половина од нив не се заинтересирани за хетеросексуални односи, покажало истражувањето.

Јапонските медиуми постојано известуваат за порастот на невиноста и за падот на интересот за сексуални односи и врски меѓу младите.

Во Јапонија има сè помалку романтични врски, а популацијата старее побрзо отколку во која било друга индустриска земја во светот.

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Љубов и секс

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Read more

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Read more

Трите најверни хороскопски знаци

Read more

Пет работи кои секоја изневерена жена треба да ги знае за љубовницата

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе