Парфемот ќе ви трае подолго ако не ја правите оваа грешка

Б.С.Б.
/ 20.01.2022 / 11:54

Вашиот тип на кожа влијае на тоа колку долго трае парфемот што го користите, а поради една голема грешка која често ја правиме мирисот може да исчезне по само еден час.

Ако немаме редовна хидратација на кожата, мирисот нема да трае подолго време. Парфемот е динамичен и на секој поединец мириса поинаку. Мирисните ноти се менуваат во зависност од pH вредноста на кожара, компонентите на парфемот, телесната температура и слично. Секој од овие фактори може да влијае на интеракцијата на вашата кожа со мирисот.

Затоа, може да ви се допадне мирисот на парфемот што го користи вашата пријателка, но кога ќе го ставите на вас, повеќе не ви се допаѓа.

Вашиот тип на кожа влијае на тоа колку долго трае вашиот парфем, а постои една голема грешка која често ја правиме – немаме редовна хидратација на кожата, мирисот ќе исчезне по еден час.

„Парфемот трае подолго на негувана кожа“, тврди славната шминкерка Роузи Џонсон.

Тоа е така затоа што здравата, хидрирана, липидна бариера нуди поприродни масла за кои мирисот може да се „залепи“. По туширање, советува Џонсон, се препорачува користење хидратантна крема, па употреба на парфем.

„По туширањето само малку исушете го телото и нанесете хидрантна крема за да ја заробите сета таа вода. Потоа, ставете од вашиот омилен парфем“, советува таа.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Стил

Најтажната принцеза во светот блесна на Модната недела во Монако

Read more

Instagram модел: Јулија Логан

Read more

Наоми Кембел во секси издание на црвениот килим во Кан

Read more

Мајката на Илон Маск стана најстариот модел на Sports Illustrated

Read more
 

Магазин

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Родителски совети кои никогаш не треба да ги слушате

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувани фејлови, смешна компилација

Читај повеќе

Јапонците направија „машина за соништа“: Како да гледате видео

Читај повеќе

Кои се симптомите на мајмунски сипаници?

Читај повеќе