Парична казна за скопјанецот кој закла куче со секира во Дебар Маало

Агенцијата за храна и ветеринарство одреди парична казна за скопјанецот Симо Х. кој со секира закла бездомно куче во Дебар Маало.

„Врз основа на пријавата што Анима Мунди ја поднесе до Агенцијата за храна и ветеринарство против лицето Симо Х. за мачење и свирепо убиство на кучето Идриз – мирно бездомно куче кое монструмот со секира го закла среде бел ден – е констатирано најгрубо кршење на Законот за заштита и благосостојба на животните. Врз основ на востановеното дело на сторителот, од страна на Агенцијата за храна и ветерина му е изречена мерка за наплата на глоба од 800 евра и истата е исплатена“, соопшти Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“.

Од таму информираат дека во тек е кривичната постапка против Симо Х. Тој е осомничен за кривично дело мачење животни, предизвикување јавна опасност.

Свирепото убиство се случи на крајот на април годинава.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: 557 новозаразени и 28 починати

Read more

Мицкоски: Oдговорност за опожарената болница и за изгубените човечки животи мора да има

Read more

„НаTочак“: Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ престанете да ја уништувате велосипедската патека на бул. Партизански одреди!

Read more

ОЈО отвори истрага за пронајдени импровизирани лаборатории за марихуана во станови во Скопје

Read more
 

Вести

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов гаф на Бајден: Го заборави името на премиерот на Австралија

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 557 новозаразени и 28 починати

Читај повеќе

Гутереш апелира да се спречи климатската катастрофа

Читај повеќе

Брисел воведува ковид-сертификат за собири и кафулиња

Читај повеќе

Приведени двајца дилери во Штип

Читај повеќе

Во Франција суспендирани околу 3.000 здравствени работници кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Мицкоски: Oдговорност за опожарената болница и за изгубените човечки животи мора да има

Читај повеќе

„НаTочак“: Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ престанете да ја уништувате велосипедската патека на бул. Партизански одреди!

Читај повеќе