Паровите во просек водат љубов помалку од 2 минути, за тоа се „виновни“ мажите

Последица на краткотраен секс сигурно е и недостигот на желба за него, велат експерти.

Додека некои студии покажаа дека сексот во просек трае околу седум минути, угледниот доктор Хари Фиш, специјалист за машки сексуални проблеми, тврди дека и тоа е претерано.

Во истражување тој откри дека 43% од паровите во просек не водат љубов подолго од две минути.

Како главни виновници за тоа ги смета мажите, бидејќи за прерана ејакулација се смета состојба во која сексуалната возбуда не може да се контролира подолго од една минута. Повеќе од 90% од жените не можат да доживеат оргазам за 2 минути, па во таквиот секс нивното задоволство не постои.

„Постојат варијации меѓу паровите, па така некои навистина водат љубов до час и половина, но значително се повеќе оние со пократки секс сеанси“, вели Фиш.

Додава дека мажите кои не можат да одложат оргазам две минути од почетокот на односот, но ни оние кои не можат да го доживеат по 40 минути љубов, секако треба да посетат доктор, бидејќи ваквите проблеми може да се ублажат.

Паровите во просек водат љубов двапати неделно, а последица на краткиот секс сигурно е и недостигот на желба за него.

Тагови
реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Љубов и секс

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Read more

За што најчесто лажат мажите и жените при запознавање на интернет?

Read more

Незгодни разговори: Како да кажете дека сексот не е добар?

Read more
 

Магазин

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Читај повеќе

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Читај повеќе

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Читај повеќе

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Читај повеќе

За што најчесто лажат мажите и жените при запознавање на интернет?

Читај повеќе

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Читај повеќе