Паста чипс - хит рецепт од TikTok

Чипсот од тестенини е една од многуте TikTok сензации. Ова популарно јадење е направено од варени тестенини прелиени со маслиново масло, пармезан и зачини, кои потоа се пржат додека не станат крцкави.

Оригинално наречен паста чипс, излегува толку крцкав и совршен за потопување во вашиот омилен сос што го прави особено погоден за сервирање како предјадење.

Можете да користите какви било тестенини по ваш избор - сѐ што можете да зграпчите со прстите и да потопите.

Пармезанот дава одличен вкус и станува крцкав дури и со пржење, а можете да го замените со меки сирења кои добро се рендаат, како на пример гауда.

Потребни состојки:

За чипс:

 • 250 gr тестенини
 • 1 лажица маслиново масло
 • 3 лажици рендан пармезан
 • ½ лажичка италијански зачини
 • ½ лажичка лук во прав
 • сол
 • бибер

За сос:

 • 120 gr рендано фета сирење
 • 50 gr грчки јогурт
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици маслиново масло
Подготовка:

Тестенините сварете ги ал денте според упатството на пакувањето и исцедете ги.

Потоа извадете ги од тенџрето, распоредете ги на тава и прелијте со маслиново масло, пармезан, италијански зачини, лук во прав, сол и бибер.

Пржете во фритеза или печете во рерна на 200°C околу 12-15 минути, мешајќи неколку пати.

За сосот измешајте ја распарчената фета, грчкиот јогурт и лукот и мешајте додека го додавате маслиновото масло додека фетата не стане кремаста.

Remote video URL
Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Рецепти

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
 • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе