Свет

Патнички воз од Сиднеј за Мелбурн излета од шините, двајца мртви

20. февруари 2020 - 14:29 | А.С.

Две лица загинаа во железничка несреќа во Австралија, кога експресен патнички воз на релација Сиднеј-Мелбурн излета од шините во близина на градот Валан во Викторија.

Неколку патници побарале лекарска помош поради добиените повреди во несреќата, четворица биле хоспитализирани локално, а еден со хеликоптер бил пренесен во болница во Мелбурн.

Уште не е позната причината за несреќата. Возот наводно пренесувал околу 160 патници кога излетал од шините во 19 часот и 50 минути по локално време, на околу 45 километри северно од Мелбурн.

Противпожарната служба на Викторија соопшти дека петте вагони и локомотивата излетале од шините, а два се превртеле. На местото на несреќата има хеликоптери и амбулантни возила за помош и транспорт на повредените.

Сите возови што сообраќаат на оваа линија се стопирани додека трае увидот и истрагата на местото на несреќата.

Коментирај