Патрик Виера доби отказ од клупата на Кристал Палас

Легендарниот Патрик Виера повеќе не е менаџер на Кристал Палас, потврдија денеска од клубот, на само два дена пред натпреварот против Арсенал.

Заедно со него клубот го напуштија и тројца членови на стручниот штаб, а остана само тренерот на голманите, кој ќе соработува со новиот менаџер.

„Со големо жалење дојдовме до оваа тешка одлука. Резултатите од последните месеци нè доведоа до несигурна позиција на табелата и сметавме дека е неопходна промена за да си дадеме шанса да останеме во друштво на најдобрите“, соопштија од клубот и продолжија:

„Влијанието на Виера врз тимот од неговото доаѓање во летото 2021 година е значајно и тој ја има благодарноста од сите во клубот. Тој го однесе тимот на Вембли и полуфиналето на ФА Купот и минатата сезона завршивме на респектабилна 12-та позиција, играјќи возбудлив фудбал. Патрик даде сè што имаше на клубот и ние сме му многу благодарни за тоа“.

URL

Од клубот исто така додаваат дека процедурата околу назначувањето на нов менаџер е во тек и дека за тоа ќе ја информираат јавноста во најкраток можен рок.

Палас моментално е на 12. место на табелата, но со исклучително лоша резултатска серија и на последните 11 натпревари освои само пет бода.

URL
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Фудбал

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Read more

Норвешка без Холанд против Шпанија

Read more

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Read more

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе