Пауло Коелјо ја избриша книгата за деца што ја пишуваше со Коби Брајант

Коби Брајант и бразилскиот писател Пауло Коелјо заедно работеа и пишуваа книга за деца, но авторот на „Алхемичарот“ изјави дека ја избришал книгата по смртта на славниот кошаркар, пренесува AP.

72-годишниот писател за AP откри дека уште во 2016 година со Коби дискутирале за заеднички проект, периодот кога тој се откажа од кошарката. Но, на книгата почнале да работат пред неколку месеци.

Неколку часа по веста за смртта на Коби Брајант, Коелјо објави дека ќе го избрише проектот наместо да ја заврши книгата сам, без 41-годишниот НБА шампион.

„Нема смисла да ја објавам без него“, вели писателот.

Тој за AP вели дека тоа не го спречува да напише што научил од Коби и каква големина се криела во тој човек. Но, за него нема смисла детската книга која сакал да ја напише со Коби.

Веста многу ги разочара обожавателите на Брајант, кои на социјалните мрежи го молеа писателот да не го избрише проектот. Коби Брајант беше голем обожавател на Коелјо и за него „Алхемичарот“ беше омилена книга.

Колејо откри дека зад идејата за соработката за детска книга со Коби се крие инспирацијата децата да ги надминат разликите преку спортовите. Книга која би била позитивен пример за децата, особено за оние кои сиромашните. Тој не откри колку страници заедно напишале, ниту дали дале наслов на книгата.

Во 2018 година Коби ја објави неговата автобиографија „The Mamba Mentality: How I Play“.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Книги

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Предлог за читање: „Со затворени очи“ – Џош Малерман

Read more

Магазин

  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе