Павлопулос: Турција да ги признае злосторствата врз Ерменците и Грците

Ереван, 5 ноември 2019 (МИА) – Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ја повика денеска Турција да ги признае „злосторствата на претходните режими“ врз Ерменците и Грците.

Павлопулос, по состанокот со ерменскиот претседател Армен Саркисјан во Ереван, истакна дека е во интерес на Турција, нарекувајќи ја пријател и сосед, а тоа ќе ја зајакне нејзината меѓународна положба, доколку испрати „храбар израз на извинување“ за злосторствата против човештвото, кои ги извршиле нејзините претходни лидери врз Ерменците и Грците.

Тој додаде дека Грција го поздравува фактот што значајно се шири меѓународното признание за „геноцид врз Ерменците“, кое неодамна кулминира кога е усвоена резолуција во Претставничкиот дом на САД.

Павлопулос нагласи дека неговата земја сака добри и пријателски односи со Турција и оти го поддржува нејзиното пристапување во ЕУ, но додаде дека тоа подразбира почитување на меѓународното право и европските закони.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Регион

Протести и во Нови Сад: Млади лица фрлаа камења и петарди кон полицајците

Read more

Протест пред Филозофскиот факултет во Белград, се бара преодна влада и нов Кризен штаб

Read more

Вучиќ: Нема да се воведе полициски час, иако јас сум против тоа

Read more

Момче од Белград тврди дека неговиот татко починал бидејќи немало респиратори

Read more

Вести

Се преврте комбе со мигранти кај Струмица

Читај повеќе

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Читај повеќе

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Читај повеќе

Во Хонгконг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Читај повеќе

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Читај повеќе

Сончево и топло до 33 степени

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во држaвава од Србија, Црна Гора, БиХ и Косово

Читај повеќе

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата

Читај повеќе