Пеце од „Суперхикс“: Преку глава ни е од мерки затоа што се носат без никој стручен да ги одобри

Петар Младеновски, фронтменот на групата „Суперхикс“, го изрази својот револт кој новите мерки најавени од министерот Венко Филипче кои директно удрија по музичката фела.

Пеце гостуваше во „Студио 10“ на ТВ 24 Вести каде јавно го искажа својот став и неодобрување во однос на мерките кои ги донесе Министерството за здравство.

„Оваа наша фела нема ист третман во оваа држава, третманот е дискриминација од родов, полов, социјален карактер, а сето тоа на сметка на неколку објекти кои ги кршат забраните. Во последниве месеци нашата држава е Селектодонија, селективно е сѐ“, рече Пеце.

За утре од 14 часот е најавен протест на музичките работници, на кој Пеце рече дека ќе присуствува, но не е организатор.

„Мене лично не ми е јасно кој е организатор на утрешниот протест бидејќи се наведени повече здруженија, но ќе бидам таму. Преку глава ни е од мерки, протоколи, затоа што повеќето се носат без никој стручен да биде консултиран и да ги одобри“.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

МК сцена

Фестивалот „Здраво Млади“ закажан за крајот на август

Read more

„Фанк шуи“ се македонските финалисти на ХЕМИ музичките награди

Read more

„Дајте музика“ со стари и нови македонски хитови за сите генерации

Read more

Слушнете го новиот сингл на кумановците „Ред-тејлд хилер"

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Официјален трејлер за „Those Who Wish Me Dead“ со Џоли

Читај повеќе

Џенифер Анистон ќе стане мајка на 52 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за новиот филм на Netflix - „The Woman in the Window“

Читај повеќе

Меколи Калкин стана татко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бокс-офис: „Godzilla vs. Kong“ втор викенд на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата серија на Netflix – „The Innocent“

Читај повеќе

Бенедикт Камбербач мисли дека бил нулта ковид пациент

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Читај повеќе